İnsülin Direnci

Şeker Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsanlık, hemen her yüzyılda yeni bir hastalıkla tanışıyor. Tıp biliminin yüzlerce yıldır gelişim göstermesine ve bilgi birikimi olmasına karşın, insanlık tarihinin çokta uzak olmayan dönemlerinde veba, AIDS, obezite, kanser gibi hastalıklardan ötürü milyonlarca insan yaşamını yitirdi veya yitirmeye devam ediyor.
Şeker hastalığı da en az bu hastalıklar kadar insanlığı tehdit eden; ancak onlar kadar dikkate alınmayan bir rahatsızlık türü. Kimi zaman “diyabet” olarak anılan hastalık, iki farklı türde sıklıkla kendisini göstermektedir. En çok karşılaşılan şeker hastalıkları Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olup bunların dışında da çeşitleri bulunmaktadır.

Şeker Hastalığı Tipleri

Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet, en çok bilinen ve sıklıkla karşılaşılan şeker hastalıklarıdır. Tip 1, insüline bağımlı olunan şeker hastalığıdır. Bu şeker hastalığının tedavisi olmamakla beraber, hastaların sürekli olarak haricen insülin alması gerekmektedir. Vücut, insülin hormonunu üretmediği veya yetersiz ürettiği için yaşam standardının sürdürülebilmesi ancak insülin takviyesiyle mümkündür.
Tip 2 Diyabet ile yaşamak zorunda kalan hastaların hücreleri ise insüline karşı duyarsızdır. Bu hastaların vücutlar yeterli düzeyde insülin salgılıyor olsa bile, hücreler bunu algılayamadığı için metabolizmada sorunlar yaşanmaktadır. Nadir de olsa, bazı hastalarda cerrahi tedavi şansı olmaktadır. Buna ek, her hastanede diyabet için ameliyat seçeneği değerlendirilmemektedir.
LADA, genellikle 60 yaş ve üstünde görülen insülin ihtiyacı duyulan bir başka şeker hastalığıdır. “Erişkinlerde latent otoimmün diyabet” olarak bilinen bu hastalığın da kesin tedavisi olmamakla beraber, Tip 1 Diyabet hastalarıyla aynı insülin tedavisini sürdürmektedirler.
MODY ise, gençlerde görünen ve daha çok 25 yaş altında izlenen şeker hastalığıdır. MODY, ayrıca kendi içinde de çeşitli tiplere ayrılmaktadır.
Bunların dışında daha çok hamilelik sürecinde karşılaşılan Gestasyonel Diyabette bir başka şeker hastalığı tipidir. Gizli şeker hastalığı olarak bilinen süreç ise Tip 2 Diyabet’in öncülü olup ayrı bir şeker hastalığı değildir.
şeker hastalığı belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri hangi tipe maruz kalındığına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin 20’li yaşlarda veya daha genç birisinin ailesinde diyabetli kimse varsa, kilosu çok olmasa bile insüline direnci bulunmayanlarda MODY tanısı düşünülebilir. Tip 1 Diyabet hastalarında sıklıkla idrara çıkma, aşırı susuzluk, kimi durumlarda bulanık görme, odaklanamama gibi belirtiler olmaktadır. Buna karşın Tip 2 Diyabet hastalığının belirtileri arasında da bunlar yer almaktadır. Ayrıca ağız kuruluğu, enfeksiyon oluşumu ve ileri aşamalarda el ve ayaklarda uyuşma olmaktadır.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığının tedavisi vardır; ancak kesin iyileşme için tedavisi mümkün değildir. Ayrıca diyabetin ne olduğuna bağlı olarak izlenen yollar değişiklik göstermektedir. Örneğin Tip 1 Diyabet hastaları haricen insülin alma durumundayken, Tip 2 Diyabet hastalarına ağızdan alınan ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Her tip diyabette beslenme de önem barındırmaktadır.
Şeker hastalarının şeker tüketmemesi en önemli süreçtir. Buna uygun bir diyet oluşturulması ve her öğünde ve atıştırmalıkta dikkat edilmesi gerekmektedir. Glütensiz olarak etiketlenen ürünlerin arpa ve buğday gibi tahıllardan üretilmesi durumunda, bu ibareye bile itimat edilmemesi gerekmektedir.

Şeker Hastalığından Korunma Yolları

Aşırı kilolardan kurtularak ve gün içinde hareketsiz kalmayarak Tip 2 Diyabete karşı en sağlam önlemler alınabilir. Vücut kitle endeksi dikkate alınarak en ideal kiloya ulaşmaya dönük spor ve diyet yapılabilir. Spor salonuna yazılmak bir şart değildir; ancak mümkün olduğunca hareket etmek gerekmektedir. Örneğin taksiyle bir yere giderken, tam noktada değil de 500 metre kadar mesafede inmek ya da aynı şekilde otobüs ve minibüs yolculuğunda erken inip geri kalan mesafeyi yürümek ideal bir çözüm olacaktır. Kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümek ya da bisiklet sürmekte tercih edilebilir. Ayrıca üç beyazdan (un, tuz, şeker) kaçınmak, haşlanmış sebze ve balık gibi ürünlere olabildiğince sofrada yer vermek Tip 2 Diyabete karşın ideal korunma yollarıdır.
Tip 1 Diyabete karşın belirgin bir korunma yolu bulunmuyorken, Tip 2 Diyabet için ayrıca sigara ve alkol tüketimine son verilmesi son derece önemlidir. Gerek Tip 1 Diyabet gerekse diğer diyabet tipleri için daha tali sayılabilecek bir başka korunma yolu ise erken tanıdır. Düzenli olarak kan testi yaptırılması, hastalığın ilerlemesini önleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Doğukan dedi ki:

    Şiddetli ayak altı yanması yaşıyordum. Doktora gidip test yaptırdım. Bu konu gerçekten oldukça faydalı olmuş sizlere teşekkür ederim. Çok şükür kötü bir sonuç çıkmadı ama sınırdaymışım.

  2. Mehmet dedi ki:

    Babam da şeker hastası çok zor bir durum gerçekten. O kadar güzel şekerli tatlılar varken yiyemiyor.Verdiğiniz önerilerden yürüyüş kısmında da biraz sıkıntı çekiyor kilolu olduğundan dolayı .Ancak bu makaleyi okuduktan sonra onu bir şekilde yürüyüş yapmaya zorlayacagim.İnşaallah birlikte spor yapariz:)