İnsülin Direnci

Şeker Hastalarında İnsülin Direnci Tehlikesi

Şeker Hastalarında İnsülin Direnci Tehlikesi

Şeker Hastalarında İnsülin Direnci Tehlikesi


Şeker hastaları, yaşadıkları kronik olan bu rahatsızlıktan dolayı başka rahatsızlıklarla da başa çıkmak zorunda kalmaktadır. Kimi zaman da insülin direnci gibi rahatsızlıklar ileri evreye ulaşması sonucunda şeker hastalığı sorununu ortaya çıkarmaktadır. Tabi bu noktada asıl görev; insülin direncinin yüksek olduğunu düşünen kişilere düşmektedir. İnsülin direncinin şeker hastalığı etkisini bertaraf edebilmek için belirtileri dinlemek gerekiyor.

İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir?


• Yemek yemenize rağmen doyduğunuzu anlamıyorsanız,
• Yemek yememenize rağmen sürekli tokluk hissi taşıyorsanız,
• Az yemenize rağmen fazla kilolarınıza bir türlü elveda diyemiyorsanız,
• Adet döngünüz düzensizse,
• PCOS tanısı konulduysa,
• Sürekli tatlı, çikolata gibi şeker içerikli gıda maddeleri tüketmek istiyorsanız,
İnsülin direncinizi ölçtürmeniz size fayda sağlayacaktır.

İnsülin Direnci Nasıl Ölçülür?


1. Öncelikle yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını taşıyorsanız aile hekiminize ya da bir doktora başvurarak şikayetlerinizi anlatınız. Ardından da insülin direncinizi ölçtürmek istediğinizi doktorunuza belirtiniz.
2. Sonrasında en az 8 saat aç olmak koşuluyla bir tüp kanı gittiğiniz hastaneye vermeniz gerekiyor.
3. Kan sonucunuz aynı gün ya da hafta sonu değilse bir gün sonra çıkacaktır. Hafta sonuysa iş gününü beklemeniz gerekiyor.
Tahlil sonucunuz ve hastanenin insülin direnci için referans değeri yazmaktadır. Bu değerden sizin değeriniz yüksekse; insülin direnciniz var demektir. Bu noktada hemen direncinizi düşürmeye yönelik önlemler almaya başlamanız gerekiyor.

Erken Tanı Şeker Hastalığından Koruyabilir


• İnsülin direnci yüksekliği tanınız koyulduktan sonra doktorunuz size bir ya da iki farklı ilaç önerebilir. Bu ilaçların önerilmesi durumunda bunları doktorunuz belirttiği sıklıkta ve düzende almaya özen gösterin. Aksi halde yanlış tedavi yöntemi uygulamış olursunuz.
• Tabi ki her şey ilaçla çözülmez. Diyetinizi düzenlemeniz, glisemik indeksli yiyeceklerden uzak durmanız ve yürüyüş yapmanız gerekiyor.
• Eğer insülin direnci için erken tanı yolunu tercih ederseniz şeker hastası olma ihtimaliniz azalacaktır. Yapılan açıklamalar ve değerlendirmeler sonucunda; insülin direnci için erken tanı koyulmazsa ve tedavi sürecine başlanmazsa rahatsızlığın şeker hastalığına yol açabileceği belirtiliyor. Bu noktada en büyük görev size düşüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.