İnsülin Direnci

PCOS ve İnsülin Direnci İlişkisi

PCOS ve İnsülin Direnci İlişkisi

PCOS ve İnsülin Direnci İlişkisi

PCOS uzun adıyla Polikistik Over Sendromu bayanlarda gözlenen bir rahatsızlıktır. Yumurtlama bozukluğu olarak da bilinen PCOS’un vücuda pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Yan etkilerden bir tanesi de İnsülin direncidir. Kanda oluşan şekerin enerjiye dönüşememesi olarak bilinen insülin direnci PCOS’lu hastaların yarısından fazlasında gözlenmektedir. Bu yüzden bayanların hem PCOS, hem de insülin direnci noktasında dikkatli olmaları gerekiyor.

İnsülin Direnci ve PCOS için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ilk yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına gitmek olacaktır. Başta yumurtlama sorunları yaşıyorsanız ve adet döngünüz düzensizse; 35 günlük süreçten daha uzun bir döngüye sahipseniz, PCOS için şüphelenmeye başlayabilirsiniz. PCOS tanısı koymak ağrılı ya da acılı bir süreç değildir.
pcos ve insülin direnci
PCOS tanısının koyulabilmesi için herhangi bir uzman kadın doğum doktorundan randevu alınız. Burada sizden aç ya da tok fark etmeyecek şekilde bir tüp kan alarak tahlil yaptırmaktadırlar. Tahlilde vücudunuzdaki hormonların hangi aralıkta olduğuna uzman doktorunuz dikkat edecektir. Eğer tahlillerinizde hormon değerleriniz referans değerlerinden yüksek ya da düşükse PCOS tanısı koyulabilir. Ancak bu tek yeterli değildir.
Bazı durumlarda hormonal testler normal değer aralığında çıkabilirken ultrason ile yapılan muayenelerde ne yazık ki PCOS bulgularına rastlanabiliyor. Bazen de hormonal değerlerin düşük ya da yüksek olması PCOS’a bağlı olmadığı yine ultrasyonel muayene sonucunda anlaşılıyor. Bu yüzden doktorunuzdan bir ultrason muayenesi istemeyi ihmal etmeyin.
Eğer hem hormonal testlerle, hem de ultrasyon muayenesiyle PCOS tanısı konulduysa bir sonraki aşamanız İnsülin direncinize baktırmak olmalıdır. Çünkü; PCOS görülen kadınların hemen hemen hepsinde insülin direnci yüksekliği de gözlenmektedir. Bunu ölçtürmek için en az 8 saat aç olmanız gerekiyor. Mahallelerde bulunan sağlık ocaklarında da direncinizi bir tüp kan ile ölçtürmeniz mümkündür.

Sonuçlara baktığınızda insülin direnciniz de yüksek çıkarsa hayatınızda değiştirmeniz gereken bazı noktalar vardır:
• Öncelikle beslenme tarzınızı değiştirmelisiniz.
• Sonrasında şekeri hayatınızdan çıkarmaya özen göstermelisiniz.
• Bol bol su tüketmeniz gerekiyor.
• Tabi ki son olarak da egzersiz ve günlük yürüyüş alışkanlığını kazanmanız gerekiyor. Aksi halde bu iki dostun düşmanı olmakta zorlanırsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.