İnsülin Direnci

Meyveler İnsülin Direnci Yapar mı?

Meyveler İnsülin Direnci Yapar mı?

Meyveler şeker içermelerine rağmen kan şekerini diğer şekerler gibi yükseltmezler. Bu konu meyveler insülin direnci yapar mı? sorusu üzerine olacak ve bu konuda yapılan çalışmalar örnek gösterilerek meyvelerin insülin direncine olan etkisi mercek altına alınacaktır.
meyveler insülin direnci
Bu çalışmada referans olarak alınmış şekerli su ve şekerli suya eklenmiş meyvelerin kan şekeri düzeylerine ve yağ asidi sentezi seviyelerine bakacağız. Burada şekerli suyun kan şekerini nasıl yükselttiğini ve daha sonra hatta reaktif hipoglisemiye yol açtığını, alt tarafta ise 1,1.30 ve 2. saatlerde nasıl yağ asidi sentezine döndüğünü görüyoruz. Bu şekerli suyun içerisine bery meyvelerini eklediğimizde kan şekeri yüksekliğinin aynı seviyede olmadığını ve hatta reaktif hipoglisemi gelişmediğini görüyoruz. Yine aynı şekilde alt tarafta yağ sentezinin çok daha az olduğunu görüyoruz. Bu ne demek? İçinde fruktoz olan besinlere baktığımızda, genelde fruktoz içeriği yağa dönüşerek insülin direncine sebep olurdu fakat meyvelere bakıldığı zaman kan şekerini aynı şekilde yükseltmediklerini ve hatta yağ asidi sentezine de dönmediklerini görüyoruz.
meyveler insülini yükseltir mi

Beyaz ekmekle yapılmış başka bir çalışmada ise beyaz ekmek beyaz unla yapıldığı için glisemik indeksi yüksektir. Beyaz ekmeğin kan şekerini nasıl yükseltiğini ve buna bağlı olarak nasıl insülin salınımı yaptığını görüyoruz. Burada beyaz ekmeğe berry eklediğimiz zaman bakın insülin cevabının nasıl düştüğü gözüküyor. Yani glisemik endeksi yüksek bir besine yine şeker içeren hatta fruktoz içeren bir meyveyi eklediğinizde insülin cevabının daha yüksek olmasını beklerken daha düşük olduğunu görüyorsunuz. Bu da meyvelerin içinde bulunan diğer koruyucu faktörlerden geliyor. O yüzden size meyvelerin şeker içeriğiyle ilgili ahkam kesenleri dinlemeyin. Çünkü meyvelerin durumu özel, onlar korunaklıdır.
insülin direnci olanlar meyve yiyebilir mi

Yine yapılan başka bir çalışmada da meyvelerin tipik diyabet hastalarında kan şekeri seviyelerini yükseltmediğini göstermişler. Daha doğrusu ikiden fazla meyve yiyenlerin ikiden az meyve yiyenlere göre kan şekerlerinde bir farklılık olmadığını saptamışlar.
Dr. David J. Jenkins yani glisemik indeksi bulan kişi tarafından yapılan bu çalışmada da düşük fruktoz seviyelerinin kan şekerinin kontrolünde etkin olduğunu, kan şekerini düşürdüğü gösterilmiş. Tabi ki burada kolalı ve çikolatalı yiyecekler kastedilmiyor. Yine Dr. David j. Jankins tarafından yapılan başka bir çalışmada ise yüksek şeker ve sebze tüketiminin kötü kolesterolde düşüşe neden olduğu görülmüştür. Meyvelerin bu kan şekeri düşürücü özellikleri meyve sularında da aranmasın. Meyvelerin tip 2 diyabetten koruyuculuğu bilinmesine rağmen meyve sularının tip 2 diyabet riskini artırdığını biliyoruz. Elma ile yapılan bir çalışmada tam elma yendiği zaman kötü kolesterolü düşürdüğünü, elma suyu içildiği zaman ise kötü kolesterolü artırdığı görülmüştür. Diyeceksiniz ki meyve suyunun içinde lif yok, lifleri eklendiği zamanda yine elma kadar düşürmediği görülmüş. Bunun sebebi de içindeki polifenoller ve flavonoidlerdir.

Sonuç olarak insülin direncinin sorumlusu yağlardır. Fruktozlu yiyeceklerde de fruktozdur. Fakat meyvelerdeki fruktoz yağa dönüşme oranı çok azdır ve meyvelerin içinde onları koruyan diğer maddeler de olduğu için bu etkiye sebep olmaz. Ayrıca meyveler antioksidandır, vitamin ve mineral içeriklerden dolayı da bizi hastalıklara karşı korur. Size meyvelerin şekerli olduğu için yenmemesi gerektiğini söyleyenlerden de uzak durunuz. Meyveler insülin direnci yapar mı? sorusuna cevap aradığımız yazımızın sonuna geldik. Sitemiz insülin direnci üzerinde paylaşım yapan bir sitedir. Sitemizde yer alan insülin direnci hesaplama aracı sayesinde insülin direncinizi hesaplayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Emre dedi ki:

    Şimdi şöyle bir durum var arkadaşlar bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Marketlerden aldığımız meyvelerin ne kadar doğal olduğunu nereden biliyoruz. Doğal meyveler için bence bir sıkıntı olmaz ama market meyveleri hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

  2. Selim dedi ki:

    Meyvelerin insülin direnci yapmayacağıni anlatmış siniz. Öncelikle akademik araştırmalara dayanan bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim .Meyve suları ise insülin direnci yapar sonucu çıkmış peki insülin direnci sorunu olanlar hazır meyve suyu yerine evlerinde yaptıkları doğal komposto tarzı içecekleri tuketmeleri daha mantiklidir diyebilir miyiz?