İnsülin Direnci

Kilo Problemi Olan Kişiler İnsülin Direnci Olduğunu Nasıl Anlar?

Kilo Problemi Olan Kişiler İnsülin Direnci Olduğunu Nasıl Anlar?

İnsülin Direnci; kan hücrelerinde meydana gelen bozulmalara işaret etmektedir. Sadece kan testi sonucunda net bir cevap alınarak saptanabilen İnsülin Direncinin bazı belirtileri de olmaktadır. Genellikle bu belirtilerden şikayetçi olan hastalar doktora giderler ve doktorların bu belirtileri duyması sonucunda kan testi yaparak İnsülin Direnci ölçümü yaptıkları gözlenmektedir. Ölçüm sonucunda ortalama ve standart düzeyin üzerinde bir sonuçla karşı karşıya kalınırsa; doktor şikayetler üzerine gelen hastaya İnsülin Direnci teşhisi koyar. Ardından da bu rahatlığa yönelik tedaviler uygulanmaya başlar. Ancak öncelikle hangi belirtileri görmeniz sonucunda doktorun kapısını çalmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Biz de sizlere bugünkü yazımızda İnsülin Direncinin en büyük belirtisi ve sonuçları hakkında bilgi verdik.insülin direnci bazı belirtileri

İnsülin Direncinin En Büyük Belirtisi: Kilo Problemidir

Bir kişi vücudunda bazı normal dışı durumlar hissettiğinde genellikle doktora gider. Az önce de dediğimiz gibi doktor belirtilere göre testler yapar. Eğer sizin vücudunuzdaki en büyük problem kilo verememe sorunuysa; doktor büyük ihtimalle sizlerden İnsülin Direnci ölçümü yaptırmanızı isteyecektir. Çünkü; bu rahatsızlığın olmazsa olmaz belirtileri arasında; kilo verememe sorunu gelmektedir.

Her ne kadar kilo alımı çağımızın bir problemi haline gelse de; bizler İnsülin Direncinin en büyük belirtisi olarak kiloyu gösterebilmemiz için beraberinde bazı şartları da taşımanız gerektiğini söylememiz gerekiyor. Çünkü; belirti olarak kilo verememe sorununu görmemiz demek, normal bir kilo artışından bahsettiğimiz anlamına gelmiyor.

Kilo Problemi Olan Kişiler İnsülin Direnci Olduğunu Nasıl Anlar?

Aşağıdaki belirtilere bakarak kilo problemi olan kişiler İnsülin Direnci olduğunu anlar:

 • Öncelikle bahsettiğimiz kilo problemi; düzenli olarak kilo artışına tekabül etmektedir. Yıllardan beri aynı kilodaysanız ve çocukluğunuzdan, gençliğinizden itibaren aynı kiloda duruyorsanız bu İnsülin Direnci demek olmuyor. Bu rahatsızlığın teşhis edilebilmesi için hayatın normal şartlarda devam etmesine rağmen; kilo artışınızın düzenli olarak artması gerekmektedir.
 • İnsülin Direnci olan hastalarda iki türlü yeme biçimi vardır: Kimi zaman hiç iştahları yoktur, kimi zaman da çok iştahlıdırlar. Dengeli bir beslenmeyi metabolizmaları tedavi edilmedikleri sürece ret eder.
 • Kilo artışlarının en büyük sebebi ise; tatlıdan kaçınamamalarıdır. Mutlaka tatlı yemek isterler. Bu yüzden kiloları düzenli olarak artmaya başlar.
Yorumlar
 1. Erkan Kavas dedi ki:

  şeker hastalığı gerçekten inanılmaz bir sorun ailemde bu konuda müzdarip çok kişi var. genetik durumun önüne geçme şansı olmasa da bizim ailedeki tipi sürekli diyet gerektiriyor.

  kilolu olmanın çok büyük negatif etkisi var.

 2. şeker hastası oldukca korkutucu bir hastalık ki bobrek iflasına kadar giden bir hastalık öncelik şekerli hamur işleri kesilmesi şart bence kilo da bu hastalık için cok etki veriyor şeker hastalık iki çeşit birir aşırı kilo yapar biri zayıflatır bobrek iflasine kadar goturur

 3. Sokağa çıkmanın yasaklandığı ve orucun başladığı şu dönemler de, gerçekten Şeker hastalarının durumu daha da vahim Rabbim hepsinin yardımcısı olsun.
  Çünkü aç olan vücudun, daha da çok yükseleceğini düşünürsek çok zor olur.