İnsülin Direnci

İnsülin Direncinin Yumurtlamaya Etkisi

İnsülin Direncinin Yumurtlamaya Etkisi

Kadınların ergenlikten itibaren her ay düzenli olarak yumurtlama döngüsü gerçekleşmektedir. Bu süreç içerisinde bir sorun ya da sekme meydana gelmesi ise; üreme sisteminde aksaklık meydana geldiğine işaret etmektedir. Tabi her sorun da olduğu gibi yumurtlama sorunlarında da durumu ortaya çıkaran bazı sebepler vardır. Bunların başında da insülin direncinin yüksek olması gelmektedir.

Yumurtlama Döngüsü Nedir?

Kadınlar günümüzde 10 ile 14 yaşları arasında ergenliğe girmektedirler. Ergenliğe giren her kız da adet kanamaları meydana gelmektedir. Tabi bu da vücudun tamamen yenilenmesine imkan sağlayacaktır. Tabi yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurtlama döngüsü önem kazanmaya başlar. Çünkü; bu döngü aynı zamanda üreme sisteminin de sağlığı hakkında bizlere bilgi vermektedir.
Yumurtlama; ilk adet gününüzle birlikte saydığınızda 14. Gün ile 20. Günler arasında meydana gelebilmektedir. Bu süreç kadından kadına göre değişiklik göstermektedir. LH hormonun artmasıyla beraber yumurta çatlamakta ve yumurtlama süreci bitmektedir. Bu süreçten 14 gün sonrasında ise; adet kanaması tüm kadınlarda gözükür. Eğer bir döllenme meydana geldiyse adet kanaması yerini pozitif gebelik testlerine bırakmaktadır.

insülin direnci ve yumurtlama

Yumurtlama Sorunu veya Geç Yumurtlamayla İnsülin Direnci Arasındaki İlişki

Yumurtlama döngüsünün geç olması ya da hiç gerçeklememesi ise; halk arasında yumurtlayamama olarak bilinmektedir. Eğer adet döngünüz 35 günden fazlaysa bu durumda yumurtlamanız yok ya da geç oluyor anlamına gelmektedir. Tabi bu durumda ihmal etmeden hemen doktora başvurmanız lazım. Uzman doktorunuz gerekli tahlilleri yapıp ardından size gerekli bilgilendirmeleri verecektir.

Yumurtlama Sorunu İnsülin Direncinin Yüksek Çıkmasına Sebep Olabilir

Yumurtlama döngüsünde oluşan problemlerin en baş sebepleri arasında da insülin direnci gelmektedir. İnsülin direncinin yüksek olması PCOS görülme sıklığını ve oranını arttırmaktadır. Tabi PCOS demek de; geç yumurtlama ya da hiç yumurtlayamama anlamına gelmektedir. İnsülin direnci tahlilinizi böyle belirtilerle karşı karşıya kaldığınız zaman hiç geciktirmeden yaptırmanız önem arz etmektedir.

Geç Yumurtlama Üreme Sorunlarına Yol Açıyor

Ülkemizde pek çok kişi PCOS, yumurtlayamama ve insülin direnci sorunu ile baş etmek zorunda kalıyor. Burada önemli olan ise; düzenli doktor kontrolleri, yürüyüş ve diyettir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.