İnsülin Direnci – Hareket İyi Gelir

İnsülin Direncini Yok Etmenin Yolu Nedir?

İnsülin Direncini Yok Etmenin Yolu Nedir?

Her insan doğduğu zaman sabit bir yağ dokusuyla doğar. Yağ dokusu şunu diyor. Bu kanda gezilenleri ben bir yere depolamalıyım. O zaman yağ dokusu çöpçü vaziyeti görüp bu kanda gezilenleri depolamaya başlıyor. Ama yağ dokusu da ne yapsın bir süre sonra bu yağ dokuları şişiyor şişiyor ve patlamaya başlıyor. Patlayan yağ hücreleri ölmeye başlıyor. Biliyorsunuz bir yerde bir yara olduğunda orayı iltihap takip eder ve yağ dokuları iltihaplaşmaya başlar. Yani vücutta bildiğiniz iltihap başlıyor. Ama bu iltihap local değil sistemin iltihabıdır. Bu iltihap damar sertliğini tetikliyor, kanseri tetikliyor, alzheimeri tetikliyor,depresyonu tetikliyor,psikozu tetikliyor,anne karnındaki çocuğu bile tetikliyor ve sonuç insülin direnci yükseliyor.
insülin direncini yok etmenin yolları

İnsülin direncini kırmak esasında obeziteyi önlemektir. Onun için başlangıç gıdanız ve diyet alışkanlıklarınız çok önemlidir. İnsülin direncini yapan daha birçok etken vardır. Mesela fazla miktarda kahve içmek insülin direnci yapar. Diğer taraftan çok fazla aç kalmakta insülin direncini tetikler. Çünkü biz biliyoruz ki streste insülin direnci yapar. Çünkü vücut stresliyim ve kan şekerimi yüksek tutmalıyım diye düşünür ve haliyle insülin direnci yükselir.

Yani esasında insülin direncini yok etmenin yolu kilo vermekten, başlangıç gıdanız ve diyet alışkanlıklarınızdan ve stressiz bir hayattan geçer. Bunları yaptığınız sürece insilin direncini yok edebilirsiniz. Stres ile belki kendi başınıza savaşabilirsiniz ama söz konusu kilo verme ve diyet olunca mutlaka bir uzmandan destek almak gerektiğini unutmamalısınız.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Binnur dedi ki:

    Günde 3 4 fincan kahve içen birisiyim kahve içmenin insülin direnci yaptığını bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu azaltacagim.Günümüzde stressiz bir hayat malesef mümkün olmayabiliyor sanırım stresi azaltmanın en önemli yolları benim için spor yapmak ve kitap okumak.