İnsülin Direnci

İnsülin Direncini Yenmek İçin 6 Etkili Kural

İnsülin Direncini Yenmek İçin 6 Etkili Kural

Kötü yaşam tarzı ve kötü beslenme birçok kişide insülin direnci olmasına sebep oluyor. İnsülin direnci bir hastalık değil ama birçok hastalığın kaynağıda olabiliyor. Toplumda gördüğünüz birçok hastalık aslında köken olarak insülin direnciyle bir noktada ilişkili. Peki insülin direnci için basit olarak ne yapılabilir?

Tabi ki ilaç takviyeleri veya başka öneriler olacak fakat onlar daha çok hekimle hasta arasında birebir değerlendirilmesi gereken şeyler. Çünkü bazı insanlara metformin önerilirken bazı insanlara ise farklı tedaviler öneriliyor. Çünkü kan şekerinin regüle olması farklı mekanizmalara sahip ve her mekanizmayı çalıştıracak, her mekanizmayı doğru şekilde aktive edecek ilaç, ajan farklıdır.insülin direncini nasıl yeneriz
1. İyi Uyu!
İyi uyumak önemli. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kötü uyunan bir gece bile insülin direncinin artışına sebep olabiliyor. İyi uyumayan insanlar bir noktada , bir şekilde kesinlikle ama kesinlikle hasta olur. Dolayısıyla iyi uyumak çok ama çok önemli.
2. Lif Tüket
Lif besinlerin sindirilmesini yavaşlatıyor ve içeriğini değiştiriyor. Yani siz eğer lifli beslenirseniz kan şekeriniz daha yavaş yükselecek. Kan şekeriniz daha yavaş yükseldiği için vücudunuz bir anda insülin salmak zorunda kalmayacak . Bununla beraber kan yağlarınızda düzeldiği için aslında insülin direnci tedavisinde çok önemli bir aım atmış olacaksınız.
3. Stresi Azalt
Stres kortizol hormununu arttırır. Kortizol hormunun birinci etkisi kan şekerinin yükseltmesi. Yükselen kan şekeri daha fazla insülin salmanıza sebep olur. Daha fazla insülin salgılamanız insülin direncine sebep olur. Aslında uzun vadede stres başlı başına bir diyabetik faktördür, bir insülin direnci faktörüdür.
4. Kilo ver
İnsülin direncinde kilo vermek çok önemli. Çünkü kiloda yaşanan ufak düşüşler bile insülin direncini çok ciddi şekilde azaltıyor. Dolayısıyla insülin direnciniz varsa ve mekanizmada kilo etkiliyse mutlaka kilo vermeniz lazım. Yani kilo vermek işin aslınd aözü ve odak noktasıdır.
5. Aç Kal, Düşük Karbonhidrat
İnsülin direncinde aç kalmak ve düşük karbonhidrat almak çok önemlidir. Kilo vermenin yolu olarak da algılanabilir. Çünkü gerçekten günün belli bir satinde aç kalırsanız, günün aç kaldığınız saatlerinde vücudunuzun insüline duyarlılığı artar. Düşük karbonhidrat alırsanız da vücudunuza daha az insülin savurmak zorunda kalır ve hücrelerinizin yine duyarlılığı artacaktır.
6. Destek Al
Sarımsak kan şekerini düşüren etkisiyle bilinir. Çörek otu Yağı ise insülin direncini uzun vadede bilmediğimiz bir mekanizmayla azaltmasıyla bilinir.
İnsülin dienci konusunda çaresiz değilsiniz, kesinlikle umutsuzluğa kapılmayın ve bunu çözmeye çalışın…

Etiketler:

Yorumlar
  1. Mahmut dedi ki:

    Ne yaparsam yapayım uyku düzenimi bir türlü rayına oturtamadım. Uyku düzenim düzelirse Allahın izniyle bu dertten kurtaracağıma inanıyorum inşallah. İnsülin direncini sayenizde yeneceğim inşallah.

  2. Mustafa dedi ki:

    Saydığınız bu maddelerden sadece ilk ikisini uygulayabiliyorum. Ayrıca hareketli yaşam tarzının insülin direncinden kurutulmada önemli olduğunu bildigimden spor salonuna yazildim. Destek almak için diyetisyene en yakın zamanda basvuracagim. Tüm önerilerinizi not ettim teşekkür ederim.