İnsülin Direnci

İnsülin Direncini Aynaya Bakarak Anlayabilir Miyiz?

İnsülin Direncini Aynaya Bakarak Anlayabilir Miyiz?

Kötü beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzı sonucu meydana gelen insülin direnci bir hastalık olmasa da aslında birçok hastalığın kaynağı durumundadır. Peki insülin direncini aynaya bakarak anlayabilir miyiz?

Aynaya baksak bile insülin direncimizi anlar mıyız veya bize sinyal verir mi o görüntü? Eğer kilo alıyorsak ve aldığımız kilolar bel çevresinde yoğunlaşıyorsa bu bizde insülin direnci olacağının ilk işaretidir. Bir mezura alalım bel çevremizi ölçelim. Kadınsak 88’i ideali 85, erkeksek 98, maksimum 100’ün üzerine geçiyorsa bel çevremiz bende insülin direnci olabilir diyelim. Eğer aldığımız kilolar bacaklarımızda ve kalçamızda değil de göbeğimizde ve üstümüze doğru genişliyorsa yani bir dondurma külahı gibi aşağıdan yukarı ters düz bir hal alıyorsa bende insülin direnci olabilir mi diye bir düşünelim. Eğer hep göbekten ve gıdıktan kilo alıyorsak, göbek ve gıdı kilosuysa, eğer enseniz çok kalınlaşmaya başlamışsa bende insülin direnci olabilir mi diye görsel olarak bakalım.
insülin direnci nasıl anlaşılır
Biraz daha ileri gidelim. Aynaya geçelim bakalım. Göbeğimizin üstünde kilo olduğu yere elimizi koyup sıkıştıralım, o yağlı kısımların üzerinde selülit oluşumları görüyorsanız kafadan insülim direnci olduğunuzu söyleyebilirim. Aynaya baktınız, koltuk altlarınızda siyah lekeler görmeye başladınız, omuzunuzda, sırtınızda siyah lekeler görmeye başladınız. Eklem üstlerinizde siyah leker görmeye başladınız bu Acanthosis Nigricans işaretidir. İnsülin direnciyle beraber olan bir sorundur. Bütün bunlar birer insülin direnci işaretidir.
İnsülin direnci işaretleri çok fazladır. Yani aslında siz aynaya bakarak bile insülin direnci olup olmadığını bir şekilde anlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Murat dedi ki:

  Çok şükür bende herhangi bir belirti yok. Site de harika bilgiler var.
  Emeğe geçene teşekkür ederim.

 2. Arif dedi ki:

  Aynaya bakarak insülin direncinin anlaşıldığını siteniz sayesinde öğrendim çok güzel açıklamışsınız. En iyisi garanti yöntemler tabi ki ama en azından şüphelenmemizi sağlıyorsunuz. Emeği geçenlere teşekkürler

 3. Zübeyde dedi ki:

  Aşirı kilo almak insülin direnci belirtilerinin en önemlilerinden sanirim. Her ne kadar aynaya bakarak bu insülin direnci belirtilerini gozlemleyebilsek de bence bir uzmana danışmak en mantiklisi.Hem insülin direnci çıkarsa da bir diyet listesi oluşturulabilir.

 4. Ziya dedi ki:

  Yararlı bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler.