İnsülin Direnci

İnsülin Direncine Ne İyi Gelir?

İnsülin Direncine Ne İyi Gelir?

İnsülin direnci olan insanların günlük hayatlarını daha doğru ve sağlıklı geçirmeleri gerekir. Bunun için de bazı önemli hususların yerine getirilmesi şarttır. İnsülin direncine iyi gelen şeyler üzerine oluşturduğumuz bu başlıkta tek tek iyi gelen durumları inceleyeceğiz. Listelediğimiz maddelerin sadece birine değil, tamamına uymalısınız.

Spor Düzeniniz Olmalı

Bir insan için spor, imkanları dahilinde sürekli, düzenli şekilde yapılmalıdır. Vücudumuzun daha efektif ve sağlıklı çalışabilmesi ve uzun ömürlü hale gelebilmesi için sporu hayatımıza sokmalıyız. Yürüyüş, pilates, futbol, basketbol, tenis gibi sayısız spor çeşidinden birini veya birkaçını yapmanız yeterlidir. Fakat bunu düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Yaptığınız sporun kurallarına uyarak fiziksel bir hasar almamalısınız. Bu şekilde insülin direnci sorununun önüne geçebilir ve daha sağlıklı bir hayatın içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Yemek Düzeniniz Olmalı

Pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu direkt olarak şeker odaklıdır. Eğer insülin direnci değeriniz yüksekse, yediğiniz yemeye dikkat etmeniz gerekir. Ne yiyeceğinizden önce, ne sıklıkla yiyeceğinize bakmalısınız. Her gün üç ana öğünü kaçırmadan günlük besin ihtiyaçlarınızı karşılayın. Hatta sağlıklı ara öğünler oluşturarak sık sık yemeye özen gösterin. Uzun süreli açlık, insülin direnci değerinin artmasına ve etkisinin hissedilmesine neden olur.

insülin direncine ne iyi gelir

Su İçmeye Özen Gösterin

İnsülin direncine ne iyi gelir sorusunun bir diğer önemli cevabı kuşkusuz su tüketimidir. Sadece direnç değeri yüksek olanlar için değil, herkesin dikkat etmesi gereken bu durum için ortalama günlük 2 – 2.5 litre tüketim sizin için faydalı olacaktır. Fakat bunu tek seferde büyük miktarda değil, az az ve sık sık tüketmelisiniz. Örneğin toplamda 8-9 bardak suyu tüm güne bölebilirsiniz.

Stresten Uzak Durun

Stres sadece insülin direncini arttırma konusunda değil, tüm fiziksel ve psikolojik sağlığımızda etken bir problemdir. Stresli bir hayat beraberinde pek çok rahatsızlığı meydana getirir. Bu yüzden kesinlikle hayatınızdan stresi atmalı ve olabildiğince sakin hareket etmelisiniz. Bu konuda kendinizi sınırlandıramıyorsanız, kontrol edemiyorsanız muhakkak uzmanlardan yardım almalısınız. İnsülin direncini azaltmak için stresten kurtulmanız şarttır.

Uyku Düzeniniz Olmalı

Sağlıklı bir hayat ve insülin direnci değerinin kontrol edilmesi açısından uyku düzeninin olması ve bunun en doğru şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Kendi hayat standartlarınız ve gündelik durumunuza göre gece 11 ile 7 arasındaki 8 saatlik uyku sizin için yeterli olacaktır. Fakat bunu düzensiz bir şekilde gerçekleştirmemeli ve 30 günlük bir ayın en az 27 gününde bu düzene uymalısınız.

Karbonhidrattan Uzak Durun

Şeker (Glukoz) miktarının kanda artmasına sebebiyet veren her türlü besinden uzak durmanız gerek. Bunları tüketmeyi kesmeniz de sağlığınızı olumsuz etkiler. Yapılması gereken ideal ölçütlerde, doğru karbonhidrat kaynaklarını tüketmektir. Örneğin beyaz ekmek yerine tam buğday vb. ekmekleri tüketebilirsiniz. Yiyeceklerinizde karbonhidrat ile birlikte muhakkak protein bazlı besinler de tüketin. Böylece kandaki glukoz miktarını dengeler, insülin salınımını azaltırsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.