İnsülin Direnci

İnsülin Direnci ve Beslenme

İnsülin Direnci ve Beslenme

Daha önceki konularımızda insülin direnci ile ilgili bilgiler paylaşmıştık. Kısa ve öz olarak anlatmak gerekirse insülin direncinin hücrelerimizin kan şekerine olan duyarsızlığı olduğundan bahsetmiştik. Bu başlık altında insülin direnci ve beslenme konusunu ele aldık.
İnsülin direnci ve beslenme birbirleriyle bağlantılı iki önemli kavramdır. Sağlıklı ve beslenmenize dikkat ederek beslenirseniz insülin direncini hayatınızdan çıkarabileceğiniz gibi, sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığınız yoksa eğer insülin direnci hayatınızın kabusu olabilir. Onun için bu iki kavrama çok dikkat etmek gerekir. Elbette bu iş sadece beslenme ile bitmiyor. Biliyorsunuz ki insülin direncinin en büyük dostu hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Hayatınıza hareket katmazsanız istediğiniz kadar düzenli ve sağlıklı beslenin yine de insülin direncini kırmada istediğiniz başarıyı elde edemezsiniz.insülin direnci ve beslenme makale
Şimdi gelin hep birlikte insülin direncine uygun beslenmeye başlamanın yollarını anlatan başlıklara bakalım;
1- Karbonhidratı Sınırlandırın
2- Tatlandırılmış içeceklerden kaçının
3- Daha fazla lifli beslenin
4- Sağlıklı yağlar tüketin.
5- Yeterli protein tüketin
6- Süt ve süt ürünleri tüketin.
7- Porsiyon kontrolüne özen gösterin.
Elbette yukarıdaki başlıklar başlı başına birer detaydır ama ben detaylarına girmeden başlıkları sizlerle paylaştım. Siz bu başlıklara dikkat ederek sağlıklı bir beslenme programı yaparak insülin direncinizi yön verebilirsiniz. Kısacası insülin direnci ve beslenme sürecinde sağlıklı beslenin ki insülin direncini size yön vermesin. Sağlıklı ve programlı beslenin ki siz insülin direncine yol verin.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Burak Soylu dedi ki:

    Şeker yok, yağ yok, beyaz yok, beslenmenize dikkat. Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

  2. Merve dedi ki:

    Ben artık insülin direncine karşı bir savaş açtım diyebilirim.Ònceleri hiç yürüyüş yapmazdım şimdi işe yürüyerek gidip geliyorum.Ayrıca diyetisyenim bir diyet listesi hazırladı onu uygulamaya çalışıyorum. Artık daha sağlıklı olmak istiyorum.