İnsülin Direnci

İnsülin Direnci Sendromu Nedir?

İnsülin Direnci Sendromu Nedir?

Genel olarak hareketsiz yerlerde çalışan insanlarda görülen insülin direnci sendromu ülkemizde de görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır.

insülin direnci sendromu

Vücutta şeker ve insülin değerlerinin dengesizliği sonucu kan yağlarındaki artış ve bel çevresinde meydana gelen yağlanma insülin direnci sendromu olarak ifade edilebilir. İnsülin direnci denen sendromdan en çok etkilenen bireyler ise hiç şüphesiz haraketsiz bir ortamda çalışan bireyler ve düzensiz beslenenlerdir. Bunlara ek olarak yoğun stres altında çalışan bireyleri de ekleyebiliriz.
İnsülin direnci sendromu insanların yaşı büyüdükçe kalp ve şeker hastalığına yakalanma ihtimalini arttıran bir sendrom olarak bilinir. Onun için insülin direnci sendromu henüz ortaya çıkmadan önce onu ortaya çıkaracak faktörleri ortadan kaldırmak gerekiyor.insülin direnci sendromu

insülin direnci sendromu belirtileri

Çok çabuk acıkma, geç doyma, yemek yedikten 2-3 saat sonra tekrar acıkma, el ve ayaklarda meydana gelen titreme, yaşanan soğuk soğuk terleme ve baygınlık hissi, sürekli tatlı yeme isteği, giderek kilo alınması, ailede kilolu veya şişman diye bilinen kişilerin bulunması insülin direnci sendromu belirtileri olarak söylenebilir.
Eğer insülin direnci belirtileri bende de görülüyor diyorsanız. En kısa zamanda insülin direnci tesi (HOMA-IR) yaptırmalısınız.Yaptığınız test sonucunda eğer insülin direnci kanıtlanırsa, insülin direncini kırmak için önlemler almalısınız.

insülin direnci tedavisi

En etkili tedavi yöntemi olarak hiç şüphesiz en baştan önlem almaktan geçer. Erken yapılan laboratuar tetkikleri sayesinde hastalık belirtisi olmasa bile sağlık adına yapılacak aktiviterle vücudunuzu daha dirençli hale getirebilir ve insülin direnci sendromuna yakalanma riskini çok daha fazla azaltabilirsiniz. Kısacası burada en etkili tedavi yöntemi olarak her şeyden önce bilinçli olmak, kilo vermek, sağlıklı beslenmek ve yapılan düzenli egzersizlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.