İnsülin Direnci

İnsülin Direnci Şeker Hastalığı Mıdır?

İnsülin Direnci Şeker Hastalığı Mıdır?

İnsülin Direnci Şeker Hastalığı Mıdır?

İnsülin direnci genel olarak kadınlarda sık görülen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıkla beraber pek çok sorun da beraberinde gelmektedir. Özellikle İnsülin direnci şeker hastalığı mıdır? Şeklinde çok fazla soru sorulmaktadır. Biz de sizlere şeker hastalığı ile insülin direnci arasındaki bağ hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızı oluşturduk. Hemen yazımızı okuyarak İnsülin direnci ve şeker hastalığı arasındaki ilişkiyi öğrenebilirsiniz.
insülin direnci şeker hastalığı mıdır

İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir?

İnsülin Direnci şeker hastalığı mıdır? sorusuna yanıt vermeden önce sizlere İnsülin direncinin belirtileri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Aşağıdaki belirtilere bakmanız ve bu belirtilerden birini ya da birkaçını hissetmeniz durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna gidiniz. Uzman doktora belirtilerinizden bahsederek İnsülin direnci ölçümü yaptırabilir ve sonucunuzu 1 gün sonrasında alabilirsiniz. İşte İnsülin direncinin belirtileri:
• Sürekli tatlı ve şekerli gıdaları tüketmeyi istemek,
• Hamur işi olarak tabir edilen börek, poğaça ve kurabiye gibi unlu gıdaları tüketmeyi istemek,
• Sürekli bir şekilde aniden öfkelenmek,
• Kalpte çarpıntı meydana gelmesi ve akabinde vücutta oluşan terleme hissi,
• Herhangi bir iş yapmasa da yorgunluk hissetmek,
• Birçok konuda unutkanlık yaşamak, bunun sonucunda da dikkat dağınıklığı oluşması,
• Hızlı ve düzenli bir şekilde kiloda yükselme meydana gelme,
• Kimi zaman çok yemek yemek isterken; kimi zaman az yemek yeme isteğinin oluşması,
• Kadınlarda en bariz belirtisi ise; adet döngüsünde yaşanan sıkıntılardır. Genellikle beklenenden daha geç adet görme gözlenebilmektedir.
• Çoğunlukla uyku apnesi rahatlığının beraberinde horlama gibi uyku sorunlarını getirmesi.

İnsülin Direnci Şeker Hastalığı Mıdır?

İnsülin direnci ile şeker hastalığı aynı rahatlıklar değildir. İnsülin direnci ölçüldükten sonra belirlenen sınırın üzerindeyse İnsülin direnci tanısı konulmaktadır. Kan hücrelerinde yaşanılan bozulmalar İnsülin direnci sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu rahatsızlığı olmayan bir birey ile bu rahatlığı olan bir bireyi karşılaştırdığımızda; rahatsızlığa sahip olan bireyin şeker hastalığına yakalanma riski daha fazla artış göstermektedir. Dolayısıyla İnsülin Direnci sorunu ile karşı karşıya kalan bireylerin; şeker hastalığından korunmaları için direncini kırmaları ve direncin daha fazla yükselmesini engellemeleri gerekmektedir. Daha çok bitkisel kaynaklı gıdalar tüketmelidirler.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Ahmet dedi ki:

    Çok güzel olmuş.

  2. fatih vpn dedi ki:

    Merakım giderilmiş oldu ve test yaptırdım bugün şeker hastalığı değilmişim teşekkürler.