İnsülin Direnci

İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Beslenmeli?

İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Her insanın karşılaşabileceği ve hormonal rahatsızlıklarına, şeker hastalığına sebebiyet verebilen insülin direnci, doğru beslenme ile öne geçilebilen bir durumdur. Vücudumuzdaki insülin hormonu temelli olan insülin direnci sorunu için doğru beslenme çok önemlidir. Sizlere insülin direnci olanlar için beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Basit Şekerden Uzak Durun!

İnsülin hormonu, vücudumuzdaki şekeri kontrol eden ve glukozun dokulara girmesinde kontrol edici rol oynayan bir hormondur. Haliyle, insülin direncine sahip olan bireylerin şeker kullanımına dikkat etmesi birinci önceliktir. Sağlıklı yaşam ve insülin direncini kontrol etmek için kesinlikle basit şekerden veya içinde basit şeker barındıran yiyeceklerden, içeceklerden uzak durun.

Karbonhidrat ile Birlikte Protein Tüketin!

Karbonhidrat ve şeker birbiri ile dost iki olgudur. İnsülin direnci bulunan kişilerin karbonhidrat tüketimine hem gündelik sağlığı açısından hem de insülin direnci açısından dikkat etmesi gerekir. Karbonhidrat tüketmelisiniz fakat bunu yaparken yanında muhakkak protein de tüketmelisiniz. Örneğin, karbonhidrat odaklı bir yiyecek yerden yanında yoğurt, süt gibi protein kaynaklı bir besin de almanız önemlidir.

Uzun Saatler Aç Kalmayın!

İnsülin direncini arttıran durumlardan birisi de açlıktır. İnsülin direnci olanların beslenme şekillerinde üç ana öğün muhakkak bulunmalı ve bunların zaman aralıkları en ideal şekilde belirlenmeli. Uzun süreli açlıktan uzak durmalısınız.

insülin direnci olanlar nasıl beslenmeli

Beyaz Ekmekten Uzak Durun!

Uzmanların da söylediği gibi beyaz ekmek tüketmek ve bunu aşırıya kaçmak, sağlığı etkileyen önemli bir unsurdur. Özellikle Türk halkı beyaz ekmeği çok yüksek oranlarda tükettiği için, Türkiye’de en çok değinilen besinler arasına girmektedir. Beyaz ekmek yerine tam buğday, tahıl, tam çavdar gibi ekmekler tüketebilirsiniz.

Pirinç Değil Bulgur!

Pilav, Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Genellikle pirinç veya bulgur ile yapılır. Fakat pirinç pilavı içinde bulunduğu yüksek oranda karbonhidrattan dolayı tercih edilmemelidir. Bunun yerine bulgur tüketmeniz hem insülin direnci beslenmesi hem de genel sağlığınız açısından değerlidir. Pilav dışında bu iki besinin bulunabileceği her türlü yiyecekte seçiminizin bulgurdan yana olmasını tavsiye ediyoruz.

Bol Bol Su İçin!

Su, hayatımız için oldukça önemlidir. Uzmanlar, her gün en az 1.5 litre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Fakat insülin direnci olanların su tüketimini 2 – 2.5 litrenin altına indirmemesi gerek. Böylece kandaki şeker oranını optimize edebilir ve insülin direncini kontrol altına alabilir.

Yoğurt ve Kefir Hayatınızda Olsun!

Aperatif olarak düşüneceğimiz yoğurt ve kefirin hayatımızın her anında olması, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. İki ürün de probiyotik olmasından dolayı metabolizmanızı kontrol eder ve sorunlu yerleri onarır. Böylece insülin hormonu kaynaklı insülin direnci değeriniz de kontrol altına alınabilir. Kefiri birkaç günde bir, yoğurdu ise her gün tüketebilirsiniz.

Sizlere insülin direnci olanlar nasıl beslenmeli sorusuna cevap olarak toplamda 7 madde sunduk. Fakat bu maddelerin her biri aslında sağlıklı insanların da dikkat etmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Fakat direnç değeri yüksek olanların büyük bir titizlik ve dikkat göstermesi lazım. Böylece, oluşabilecek sağlık sorunlarının da önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.