İnsülin Direnci

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

Klinik çalışmalar sonucunda kilolu olan kişilerin bedenini tam olarak tanımadığını ve bedenine uygun olacak şekilde metabolizmasına uygun beslenmediğinden kilo aldığını göstermektedir. Hormonal ve metabolik bozukluklar ve psikolojik problemler gibi nadir rastlanılan sorunların dışında genetik yapıya uymayan beslenme alışkanlıkları ile alakalı olabilmektedir. Kilolu veya şişmanları geneli sanılan şeyin aksine iştahını kontrol edemeyen, özensiz, dikkatsiz, iradesiz, obur, kendine bakmayı beceremeyen, açgözlü, önlerine ne gelse silip süpürün kişiler değildir. Genelinde metabolik dengesizlikler bulunmaktadır. Kanda bulunan insülin hormon seviyesindeki yüksekliğinden ve karbonhidrat grubu yiyecekler ile pankreasın vermiş olduğu insülin da en önemli problemdir. Bunun çözümü ise insülin salgılanmasını tahrik ederek aşırı insülin salgılatmış olan ve insülinin direncine yol açabilecek yiyeceklerden, glisemik indeksi yüksek olan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Düşük Glisemik İndeks Beslenme Ne Sağlar?

Glisemik indeksi düşün olan besinler tercih edildiği zaman kan şekeri seviyesini kontrol edebileceğiniz, pankreasınızı fazla mesaiden kurtarabileceğinizi bilmelisiniz. Düşük glisemik indeksi olan yiyecekler ile beslenme alışkanlığı sadece sağlıklı kilonuzda kalmanıza yardım etmek ile yeterli olmamaktadır. Kan basıncını düşürmekte, kolesterol ve trigliserid seviyesini dengelemektedir. Uykunuzu iyileştirmekle kalmaz damar sertliği, reaktif hipoglisemi, karaciğer yağlanmasıyla beraber kanser gibi birçok tatsızlığında daha en başında önüne geçebilmektedir. İnsülin direnci nasıl kırılır birkaç maddeyle açıklayalım.insülin direnci kırılır mı

Aktif Olmalısınız!

Hareket etmeniz vücudunuzun insüline karşı olan duyarlılığını artıracaktır. İnsüline karşı duyarlılık arttığı zaman kan şekerinin seviyesi düşmektedir. Bu durumda da pankreas bezinde tekrardan insülin yapımına gerek kalmamaktadır. Klinik çalışmalar çerisinde göbek, karın ve kalçanın çevresinde birikmiş olan yağları eritmede etkili olan ve sürekli olacak şekilde yürüme egzersizlerinde diyet yapmaktan daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmektedir.

Yürüyüşün metabolizmayı ateşlediği mutlaka aklınızın bir kenarında olmalı. 30’lu yaşla beraber metabolizmanız her 10 senede bir, %3-5 oranında yavaşlar. Metabolizmanın yavaşlaması ise daha kolay bir şekilde kilo almanız, daha hızlı yaşlanacağınız anlamına gelmektedir.

Meyveleri Sınırlayın!

Bilimsel olarak meyve tüketimi arttığı zaman kansere yakalanma olasılığı da azalmaktadır. Çünkü farklı meyvelerde yer alan antioksidanlar kanserden korunmak için oldukça etkilidir. Bunun dışında meyvelerin bağışıklığı güçlendirmesi, kalp hastalığı riskini de en aza indirmektedir. Fakat her konuda nasıl istisnalar ve bazı kısıtlamalar varsa meyve yeme alışkanlığında da bulunuyor. Früktozun yani meyve şekerinin fazlası, aynı bakkal şekeri sakaroz kadar zararlı olabilmektedir. Meyvelerde früktoz arttığı zaman Glisemik İndeks seviyesi yükseldiği zaman kaloriler de daha hızlı başlamaktadır. Özellikle kilo problemi olan kişilerde insülin direnci varsa göbeklenmek ve hipoglisemik ataklardan asla kaçınılamaz hale gelmektedir.

Ana Öğünleri Atlamayın

Herkes için en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Glisemik indeksi yüksek olan gıdaların yerine geç emilimi sağlayan, kan şekerini yavaş yavaş yükselten Glisemik indeksi düşük olan kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Öğlen yemeğinde sebzeleri, balık, et gibi protein kaynağını bulundurmalısınız. Akşam yemeğindeyse günlük yaşamında en fazla önem verilen öğün gibi görülse bile aslında hafif olarak tüketilmesi gerekilen öğündür.

Proteini Unutmayın

Sağlıklı olmak için düzenli beslenmelisiniz. Bunun içinse her gün belli miktarlarda protein tüketmeniz gerekir. Fakat fazla miktarlarda protein alındığı zaman farklı sağlık sorunlarını oluşturacağını da aklınızdan çıkartmayın. Vücudunuzun ne kadar proteine ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek içinde uzman bir doktorla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Ahmet Turan dedi ki:

    Hayatınızdan hantallığı , oturmayı , yatmayı çıkartacak ve günlük düzenli olarak spor yapacaksınız. Yoksa sağlığınız gün geçtikçe elinizden kayıp gidecek. Durmayın hemen şimdi önlemini alın. Tüm siteye güzel bilgiler için teşekkürlerimi sunarım.