İnsülin Direnci

İnsülin Direnci Nasıl Anlaşılır, Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülin Direnci Nasıl Anlaşılır, Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülin direnci bende var mı? Bu ve buna benzer birçok sorunun cevabını bu başlık altında paylaşmaya çalışacağız. İnsülin direnci kronik sağlık sorununun birçoğunu tetikleyen bir sorundur. Peki insülin direnci nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilir? Gelin bu soruların cevaplarını hep birlikte alalım.

insülin direnci nasıl anlaşılır?

İnsülin direncinizin olup olup olmadığını bilmenin birçok yolu mevcuttur. Elbette bu konuda biraz bilgi sahibi olursanız bunu çok daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Onun dışında insülin direncinizin olup olmadığını bilmenin en iyi yolu hiç şüphesiz doktora görünmekten geçiyor. Eğer siz:

 • Yemeğin ardından size aşırı derecede ağırlık hissi ve uyku hali varsa
 • Sürekli kendinizi aç hissediyorsanız
 • Çok hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız
 • Genel olarak kendinizi hep yorgun hissediyorsanız
 • Sık sık tatlı yeme ihtiyacı hissediyorsanız
 • Bel çevrenizde giderek genişleme meydana geliyorsa
 • Boyun ve koltuk altı bölgelerinizde bir esmerleşme söz konusu oluyorsa
 • Bu ve buna benzer semptomplar insülin direncinin olduğuna işarettir. Bu belirtiler sizde de görülüyorsa ve belirtileri fark ettiyseniz yapmanız gereken ilk şey hiç zaman kaybetmeden bir endokrinoloji veya dahiliye uzmanına başvurmanız olacaktır.
  insülin direnci tedavisi

  insülin direnci tedavisi

  İnsülin direncinde sağlıklı beslenmenin yeri çok önemlidir. İnsülin direnci tedavisinde atmanız gereken ilk adım yaşam tarzında değişiklik yapmaktır. Sağlıklı beslenme, egzersiz yapma ve düzenli bir uyku oldukça önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da uyumlu diyet programlarının uygulanması olacaktır. Bütün bunların yanında insülin tedavisinde doktor yeri geldiğinde ilaç tedavisi de uygulayabilmektedir ama ilk aşamada yapılması en önemli şey ise kesinlikle sağlıklı ve düzenli bir beslenme, egzersizlerin yapılması ve düzenli bir uyku düzeni olacaktır.
  İnsülin direnci tedavisi oldukça önemlidir zira eğer tedavi edilmezse ilk başlarda küçük bir sorun gibi görünen bu ileride çok büyük hastalıklara sebebiyet verebiliyor.

  Etiketler:

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış.