İnsülin Direnci

İnsülin Direnci İçin Diyet Listesi

İnsülin Direnci İçin Diyet Listesi

İnsülün direnci son zamanlarda ülkemizde ve dünyada çok yaygın bir hale gelmiştir. Yayılmasının sebepleri başlıca; hareketsizlik, hareketsizlikten kaynaklı kilo alma hali, hazır yiyecekler, düzenli beslenmeme olarak bilinmektedir. Bu da göbek çevresinde, kol çevresinde ve vücudun üst bölgelerinde yağlanmaya sebep olur. Bu yağlanmalar insülin direncini tetikleyerek meydana gelmesine yardımcı olur. İnsülin direnci sadece ileri yaştaki insanlarda değil herkeste görülebilir. Ülkemizde özellikle çocuklarda ve gençlerde görülme olasılığı oldukça fazladır çünkü teknoloji ile birlikte hareketsizlik ve düzensiz beslenme alışkanlığını edinmişlerdir. İnsülin direnci olan insanlar bunun çaresinin arayışına girer ve insülin direnci için diyet listelerini araştırmaya başlarlar. Fakat insülin direnci çıkmadan önce bu önlemleri almak daha doğru ve mantıklı olanı olacaktır.

İnsülin direnci için diyet listelerini diyetisyenlerden yardım alarak hazırlayabilirsiniz fakat biz sizlerle genel bir diyet listesi paylaşacağız. Eğer bu liste size yeterli gelmiyorsa, çok fazla açlık ya da çok fazla tokluk hissediyorsanız mutlaka bir diyetisyene başvurmalı ve ondan yardım alarak diyet listenizi hazırlamalısınız. İnsülin direnci için tavsiye edilen diyet listesi ile şeher hastalığı için tavsiye edilen diyet listesi hemen hemen aynıdır. Bunun nedeni ise insülin direnci olan insanın yediklerine dikkat etmemesi durunda şeker hastalığına yakalanma ihtimalinin bulunmasıdır. Bundan önce verilen diyet listelerinde üç ana üç ara öğün tavsiye edilse de yapılan son araştırmalara göre insülin direnci olan insanlar için üç ana öğün de yeterli olacaktır. Fakat bu kişinin açlık durumuyla doğrudan alakalı olabileceği için insülin direnci olan kişiler kendilerine göre ayarlamalıdır. Eğer yemek ihtiyacını sürekli hisseden biriyseniz üç ana öğün, üç ara öğün şeklinde de devam edebilirsiniz.
insülin direnci diyet

İnsülin Direnci İçin Diyet Listesi Örneği

Sabah:
Haşlanmış 1 adet yumurta
Az yağlı beyaz peynir
2 ince dilim esmer ekmek( çavdar, kepekli, tam tahıllı vb.)
Sınırsız yeşillik ( maydanoz, dereotu, roka, nane vb.)
Şekersiz çay

Ara Öğün;
Süt
İstediğiniz bir adet meyve

Öğlen;
Et, bakliyat ya da sebze yemeği
1 Kase yoğurt
1 Dilim esmer ekmek
Salata

Ara Öğün;
Az yağlı bir dilim beyaz peynir
1 ince dilim esmer ekmek ya da kepekli galeta

Akşam;
Et, bakliyat ya da sebze yemeği
1 Kase yoğurt
1 dilim esmer ekmek
salata

Ara Öğün;
Ayran
Bir adet istediğiniz meyve

Birde insülin direncine meydan okumak için kendinize alışkanlık etmeniz gereken bazı davranışlar bulunmaktadır. Bu davranışlar;

1. Sabah ve öğlen karnınızı güzelce doyurun fakat akşamları daha hafif şeyler yemeye özen gösterin.
2. Sürekli ve az yemeniz önemlidir.
3. Sabah kahvaltınızı ve akşam yemeğinizi olabildiğince erken saatlerde yiyiniz.
4. Uyumadan 3 saat önce birşey yememeye özen gösteriniz.
5. Karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Tayfun dedi ki:

    Bunu uygulamak insana eziyet gibi gelmese her şey çok güzel olacak biliyorum da. Kendimi bu diyeti uyguladığımda hala aç hissediyorum. Sabredip sonuna kadar gitmek oldukça önemli gözüküyor.

  2. Selin dedi ki:

    İnsülin direncinin hareketsizlik nedeniyle yaygınlastigini bilmiyordum.Düzenli beslenme alışkanlığına sahip bir kişi değilim. Fakat mecburen bu insülin direnci diyetini uygulayacagim.Tabi ki öncelikle önerdiğiniz gibi bir diyetisyene gitmeliyim sanirim.