İnsülin Direnci – Hareket İyi Gelir

İnsülin Direnci Hesapla

İnsülin Direnci Hesapla

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci testi, bireyde insülin direnci olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. Matematik formüllerine dayanan insülin direnci hesaplama testi, en az 8 saatlik aç kalınmasından sonra alınan kanın şekeri ile insülin açlık düzeyi çarpılması ve alınan sonucun 405’bölünmesi ile elde edilir. Bu test bize insülin direnci düzeyini vermektedir. Matematik işlemleri ile uğraşıp insülin direnci hesaplama işi bazıları için zor olabilir diye biz testi bir hesaplam aracını kullanarak daha kullanılabilir bir hale getirdik. Yapmanız gereken aşağıda yer alan insülin direnci hesaplama aracını kullanarak insülin direncinizi hesaplamaktır.


Elde edilen bu test sonucu alınan rakam eğer 2.5’in üstünde ise, test sahibinde insülin direnci vardır demektir. Bu kişi eğer doktorun tavsiyelerine uymaz ise ilerleyen dönemlerde şeker hastalığına yakalanma riski var demektir.
Şeker hastalığında insülin direnci testi, yani insülin direnci hesaplama yöntemine başvurulur. Alınan sonuçlar 2.5 sınırının üstünde olan bireylerde insülin direncinin olması kaçınılmazdır. Buna göre de ilgili bireylerde doktor tavsiyelerine dayanarak yaşam tarzı ve tedavi önlemleri alınır.

Not : Test sonuçlarını yazarken sonuçlarınız küsüratlı ise ”,” yerine ”.” işareti kullanınız.
Örn : 6.1-85.2-5.4 vb.

Daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için insülin direnci hesaplama formülü adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Zeynep dedi ki:

  İnsülim direncimi hesapladığım sitede insülin direnci ile ilgili çok faydalı bilgiler buldum. Teşekkürler.

 2. Sevda dedi ki:

  Çok faydalı bir hesaplama aracı teşekkürler.

 3. Mehmet dedi ki:

  insülin direnci hesaplama gercekten cok basit bir sekilde hesaplaniyor. Sitede de insülin direnci ile ilgili çok güzel bilgiler var.

 4. selma dedi ki:

  Bu araç sayesinde insülin direncimi hesapladım. sitede çok güzel bilgiler var.

 5. Ergun dedi ki:

  İnsülin direncimi burdan takip ediyorum.sitede yarralı ve faydalı bilgiler var okuyup bilgi sahibi siteyive yazılarını takip etmekte fayda var.tesekkurler

 6. Cemal dedi ki:

  insulin direnci hesaplama faydali bir araçtır herkes kullanabilir.