İnsülin Direnci – Hareket İyi Gelir

İnsülin Direnci Belirtileri ve Önlemi

İnsülin Direnci Belirtileri ve Önlemi

İnsülin, mide arkasında yer alan pankreasta üretimi gerçekleştirilen hormondur. Pankreas adacık olarak isimlendirilen hücre kümelerini içermektedir. Adacıklar içindeki beta hücresi insülin yapmaktadır ve kanın içerisine bırakır. İnsülin metabolizmanın çalışmasında önemli bir rol oynamaktadır. Vücudun enerji içerisinde sindirilmiş gıda olarak kullandığı yoldur. Sindirim sistemi, gıdaların içerisindeki nişasta ve şekerleri glikoza dönüştürmektedir. Glikoz, kan dolaşımında yer alan şeker türüdür. İnsülinin yardımı ile vücutta bulunan hücreler glikozu emerek enerji olarak kullanmaktadır.

İnsülin Direnci Belirtileri

Diyabet gelişmediği zaman insülin direnci de normal devam eder ve hiçbir belirti göstermez. İnsülin belirtileri arasında en az birini görmeniz doktora başvurmanız için yeterlidir. Herhangi bir belirti olmasa dahi mutlaka kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

Akantoz Nigrikanları

Bazı zamanlarda insülin direnci olan kişilerde akantoz nigrikalı olan durum gelişebilmektedir. Durum koltuk altı, kasık ve boyun arkası üstünde gelişmiş olan koyu lekelerle anlaşılmaktadır.

Polikistik Over Sendromu (Üreme zamanında kadınlarda görülen hormonal hastalık)

Bu durum endokrin hastalığı olmaktadır. Yüksek insülin seviyesi de PKOS semptomlarını daha fazla kötüleştirmektedir.

  • Kanın içerisinde yüksek düzeyde bulunan insülin, diyabet oluşmadan bile, kalp hastalığı tarzı vasküler hastalık riskinin artması ile ilişkili olmaktadır.
  • Prediyazis, prediyabet esnasında vücuttaki direnci aşabilmek ve kan şekerindeki seviyesini düşürebilmek için yeterli olacak şekilde insülinin salınabilmesi için fazladan mesai yapmaktadır.
  • Zaman içerisinde pankreasın insülin salma yeteneği azalır. Bu durum ise tip 2 diyabetin gelişimine yol açmaktadır.
  • Artan susuzluk ya da açlık
  • İdrara çıkmada artış
  • Yorgunluk
  • İyileşmeyen kesikler ya da yaralar
  • Bulanık görme

insülin direnci önlemi

İnsülin Direnci Önlemi

Prediyabetiye sahipseniz haftada minimum beş gün olacak şekilde 30 dakika egzersiz yapabilirsiniz. Dengeli bir diyet ile diyabeti önlemek mümkündür. Kilo vermeniz, vücut ağırlığınızın yalnızca %7’si olsa da diyabet geliştirme riskinizi düşürebilmekte. Mantıklı bir şekilde seçimlerinizi yapmak, kan şekeri seviyenizi dilediğiniz aralıkta  tutmanın en iyi yollarındandır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.