İnsülin Direnci

Guatrın Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

Guatrın Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

Evde guatr tedavisi için belirlenen uygulamalar, ameliyat zorunluluğunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Guatr hastalığı, tiroit bezlerinin ihtiyaç duyduğu iyota ulaşamaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. İyi huylu ve zehirli olarak ikiye ayrılan guatr hastalığı, iyot eksikliği ya da iyot fazlalığı sebebiyle oluşabilir. Guatrın tedavi edilebilmesi için hastaların ameliyata alınması gerekir. Boynun ön kısmında yer alan tiroit bezlerinin onarılması için uygulanan bu ameliyat, guatr hastalığının sona ermesini sağlamaktadır. Ameliyat yerine doğal yöntemlerle tedavi olmak isteyen kişiler, düzenli olarak uygulayacakları yöntemler sayesinde guatrdan tamamen kurtulabilirler. Guatrın doğal tedavisi için belirtilen yöntemler ve bu yöntemlerin uygulanışları, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

Guatr Oluşumunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Guatr hastalığının sebebi, tiroit hormonlarında meydana gelen büyümedir. Tiroit hormonlarının yeteri kadar iyot alamaması ya da vücutta fazladan iyotun bulunması sonucunda, beyin tiroit bezlerini uyarmaktadır. Hormon üretimi için uyarılan tiroitler, zamanla daha da büyümekte ve guatr nodülleri ortaya çıkmaktadır. Guatr oluşumuna sebep olan ikinci faktör de hashimoto tiroitlerdir. Hashimoto tiroit sorununda, bağışıklık sistemi tarafından tiroit bezleri tahrip edilmektedir. Bağışıklık sistemi tarafından tahrip edilen tiroit bezleri, yeterli ölçüde hormon üretemeyecektir. Hormon üretemeyen tiroit bezleri, hipofiz bezi tarafından uyarılmakta ve hormon üretmesi için zorlanmaktadır. Sürekli olarak uyarılan tiroit bezleri, hormon üretimi için büyüyerek guatr oluşturacaktır. Guatr hastalığı, nodüllü ve nodülsüz olarak iki ayrı türde gelişmektedir. Nodülsüz olarak gelişen guatr hastalığında, tiroit bezlerinin büyüme oranı simetrik ve yumuşaktır. Nodüllü olarak gelişen guatr, yeteri kadar hormon üretilememesi sebebiyle oluşmaktadır. Tiroit bezinin iç kısmında gelişen nodüller, %4 ila %20 aralığında kanser riski barındırmaktadır. Gebelik yaşayan kadınların guatr olma riski çok yüksektir. Ayrıca tiroit kanseri olan hastalarda da guatr görülmektedir.

Guatr Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Guatr oluşumunun belirtilerinden bir ya da birkaç tanesiyle karşılaşıldığı zaman, uzman kontrolünden geçilmesi gerekir. Guatr oluşumunun belirtileri şunlardır:

 • Guatr, her hastada belirti göstermemektedir.
 • Guatr hastalarının bir bölümünde, boyun bölgesinde şişlikler görülmektedir.
 • Yutkunma probleminin yaşanması, öksürük, nefes almada zorluk ve boğazda yaşanan ağrılar, guatrın en temel belirtileri arasındadır.
 • Guatr sebebiyle yeteri kadar hormon salgılanamadığı zaman, hastalarda fazla kilo ve uykusuzluk sorunlarıyla karşılaşılmaktadır.
 • Tiroit hormonunun az salgılanması sonucunda ortaya çıkan belirtiler, kuru ve sert bir cilt yapısı, hazımsızlık problemi, kabızlık, saçların dökülmesi ve halsizlik durumları, tiroit bezinin az çalışmasına örnektir.
 • Tiroit bezinin normalden fazla çalışması durumunda, sürekli olarak ishal hali, kilo verme, çarpıntı, titreme, asabilik, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtilerle karşılaşılacaktır.

Guatra İyi Gelen Besinler ve Bitkiler Nelerdir?

Guatrı iyileştiren besinlerin tüketimiyle, guatrın iyileşme süreci hızlandırılmaktadır. Guatr tedavisini destekleyen ve tüketilmesi durumunda, guatr oluşumunu engelleyen besinler, aşağıda listelenmiştir:

 • Deniz yosunu
 • Sarımsak
 • Dereotu
 • Gece çuha çiçeği yağı
 • Ceviz yağı
 • Ceviz içi
 • Süt ve süt ürünleri
 • Maydanoz
 • Ay çekirdeği
 • Soğan
 • Mantar
 • Taze fasulye
 • Kereviz
 • Havuç

Belirtilen besinlerin kür olarak ya da düzenli olarak tüketilmesi, guatr oluşumunu engellemekte ve mevcut guatr sorununun iyileşmesini sağlamaktadır.

Dereotuyla Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr dereotu kürünün uygulanmasıyla, guatrın tüm etkileri ortadan kaldırılabilir. Maydanoz grubunda yer alan dereotu, sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce tüketilmelidir. Her öğünden 15 dakika önce, 1 çorba kaşığı dereotu yenmeli ve birkaç yudum su sayesinde yutulmalıdır. Aç karnına tüketildiğinde tiroit hormonlarındaki bozuklukların yok olmasını sağlayan dereotu, 1 hafta boyunca düzenli şekilde kullanılmalıdır. Sadece guatr hastaları değil, tiroit hormonlarında düzensizlikler bulunan kişilerin de dereotunu 1 hafta boyunca tüketmesi gerekir. 1 haftanın sonunda, tiroit değerlerinde normalleşme görülecektir. Tiroit sebebiyle oluşan nodüller, dereotu tüketimiyle yok olacaktır. 1 haftadan uzun süreyle ya da belirtilen ölçülerin üzerinde tüketilen dereotu, farklı hormonlarda problemler oluşturabilir. Bu sebeple, belirtilen ölçülerin ve sürenin dışına çıkılmamalıdır. Dereotunun içerisinde yer alan ve tiroit dengelerini düzenleyen etken madde, anathole olarak adlandırılmaktadır. Dereotunun kök kısmında, sap kısmında ve yapraklarında, anathole maddesi bulunmaktadır. Ancak tedavi için, sadece gövde ve yaprak kısmı tüketilmelidir. Dereotunun kök kısmı, tedavide etkili olmamakta ve farklı yan etkiler oluşturmaktadır. Düzenli şekilde kullanılan dereotu, hipotiroid ve hipertiroit sorunlarını gidermekte, tiroit değerlerini düzenlemektedir.

guatrın doğal tedavisi

Ceviz İçi Kürüyle Guatr Bitkisel Tedavisi

Ceviz kürüyle guatr tedavisi yöntemi, guatr probleminin tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Ceviz içiyle guatr tedavisi için yapılması gereken işlemler, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Kürün hazırlanışında, 21 adet bütün ceviz içi ve 1 litre alkali su kullanılmaktadır.
 • Alkali suyun pH değeri 7,5 olmak zorundadır. 1 litre alkali suyun içerisine, parçalanmış ceviz içleri atılmalıdır. Etkili olması için cevizlerin yeni kırılması ve içerisindeki hançerlerin de suya girmesi gerekir.
 • Cam sürahinin dışarıdan ışık almaması için dış yüzey tamamen alüminyum folyoyla kaplanmalıdır.
 • Kaplanan sürahi ya da kavanozun ağzı kapatıldıktan sonra, karışım 7 gün boyunca ışık görmeyen kuru bir ortamda bekletilmelidir.
 • gün dolduktan sonra, sürahiden bir adet ceviz ve beklemiş sudan 1 fincan dolusu alınmalıdır.
 • Çıkarılan cevizin arasında bulunan hançerler, tekrar suya atılmalı ve şişenin ağzı kapatılmalıdır.
 • İlk olarak, alınan su içilmeli, üzerine de ceviz yenmelidir.
 • Toplamda 5 gün boyunca, aynı uygulama tekrarlanmalı ve sürahideki suyla cevizler tüketilmelidir.
 • Cevizlerin ve bekletilen suyun, sabahları aç karnına tüketilmesi gerekir. Ancak midesi bulanan kişiler, gece yatmadan önce de işlemi uygulayabilirler.
 • Cevizlerin arasında bulunan hançerler tekrar suya atılarak, suyun üzerine 1,5 litre daha alkali su eklenmelidir.
 • Su eklendikten sonra, 7 gün daha beklenmeli ve 21 gün boyunca, bu sudan her gün içilmelidir.

Guatr tedavisi için uygulanan ceviz içi kürü, 3 kere 21 gün olacak şekilde uygulanmaya devam etmelidir. Uygulamanın ardından, tiroitlerde meydana gelen nodüller tamamen yok olacaktır. Ayrıca tiroit sebebiyle oluşan kilo problemleri, sinirlilik ve diğer rahatsızlıklar da sona erecektir. Ceviz kürüne ek olarak, guatr bölgesine her gece ceviz yağı sürülmelidir. Bastırmadan uygulanan yağ, biz bezle kapatılmalıdır.

Guatr Tedavisi Deniz Yosunu Tüketimiyle Desteklenmelidir

Deniz yosunuyla guatr tedavisi, iyot eksikliğinin giderilmesini desteklemektedir. Tiroit bezlerinin normal şekilde çalışmasını sağlayan deniz yosunu, metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Çay şeklinde kurutulmuş deniz yosunu tüketerek ya da kapsül ve tablet şeklinde takviye alınarak, deniz yosununda bulunan minerallerden faydalanılabilir. Ancak bu ürünün kullanılmasından önce, hekimlere başvurulması ve hekimden onay alınması gerekir. Deniz yosununun yetiştiği sularda, ağır metaller bulunmaktadır. Bu metallerin yosunlara geçmesi sebebiyle, tüketim dozajının iyi ayarlanması gerekir. Uzmanların belirttiği oranların dışına çıkılmadan, deniz yosunu kullanılabilir. Belirtilen oranların dışındaki kullanımlar, iyot fazlalığı sonucunda guatr oluşumunu tetikleyebilir.

Zeytinyağı Tüketiminin Guatra Etkisi Nelerdir?

Guatr tedavisinde zeytinyağı kullanımı, tiroit hastalarının sağlıklarına kavuşmasını hızlandıracaktır. Guatr teşhisi alan hastalar, doktorlar tarafından belirtilen beslenme listesine uyum sağlamalıdır. Beslenme listesinde bulunan yağlar, sadece bitkisel yağlardan ibarettir ve bu listenin başında da zeytinyağı bulunmaktadır. İçerisinde Omega-3 bulunduran zeytinyağı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan E vitaminleri, tiroit bezlerinin hormonlarını düzenlemektedir. Düzenli şekilde zeytinyağı tüketimi, guatr hastalığının tedavisini hızlandırmaktadır.

Guatr ile ilgili sitemizde yer alan guatr belirtileri, guatr belirtileri nelerdir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.