İnsülin Direnci – Hareket İyi Gelir

Guatr Belirtileri, Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr Belirtileri, Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr, tiroit bezinin normalin çok üstünde büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tiroit bezi boynun ön tarafında yer alan kelebek biçiminde bir organdır. Tiroit bezi beyin fonksiyonları üzerinde oldukça önemli rollere sahip tiroit hormonlarının salgılandığı yerdir. Guatr hastalığı özellikle iyot eksikliği olan kişilerde çok fazla görülür ve ülkemiz Türkiye’de de görülme sıklığı hiç de azımsanmayacak derecededir.Guatr hastalığının cinsiyet dağılımına bakıldığında, kadınlar erkeklere göre çok daha fazla risk altındadırlar.
guatr belirtileri nelerdir

Gautr Belirtileri

Gaurt belirtilerine bakacak olursak, bazı hastalarda hiçbir belirti vermezken bazı hastalarda belirtiler gösterebiliyor. Bununla birlikte guatr belirtileri olarak bazı hastalarda görülen boyundaki şişlikler (özellikle traş olunurken veya makyaj yapılırken net bir şekilde görülebilir.), yutma güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı guatr hastalığının belirtileri olarak gösterilebilir. Guatrda tiroit bezinin az ya da çok hormon salgılamasına paralel olarak belirtiler de görülebilir. Yeteri kadar hormon salgılanmaması durumunda kilo alma, uyku hali, uyuşukluk, kuru ve kaba cilt, kabızlık, halsizlik ve saç dökülmesi görülebilir. Normalin üstünde hormon salgılandığında ise ishal, çarpıntı, baş ağrısı, titreme, sinirlilik ve bulantı gibi belirtiler görülebilir.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler guatr hastalığı belirtileri olabilecek durumlardır. Bununla birlikte bunlar sizde de görülüyorsa hemen, vay efendim bende guatr belirtileri görülüyor diye bir durum meydana getirmeyin. Zira bunu öğrenmenin en garanti yolu bir doktora başvurmanız olacaktır. Onun için böyle belirti sizde de görülüyorsa yapmanız gereken ilk şey bir doktora görünmeniz olmalıdır. Çünkü her şeyin başı sağlıktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.