İnsülin Direnci

Egzamanın Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

Egzamanın Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri

Doğal egzama tedavisi, kronik olarak tekrarlayan deri problemlerinin giderilmesini sağlayacaktır. Birçok besin ve bitkiyle, egzama sorununun tedavisi mümkündür. Ayrıca geliştirilen kürlerin düzenli şekilde uygulanmasıyla, kimyasal kullanımına gerek kalmadan egzama için çözüm oluşturulabilir. Stres, beslenme türü ya da genetik faktörler sonucunda ortaya çıkan egzama, bulaşıcı bir hastalık olmadığından, temasla geçmeyecektir. Genetik yapısında egzama olma riski bulunan kişilerin, egzamayı tetikleyen faktörler sonucunda hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Doğal tedavi yöntemleri ve besinler sayesinde, mevcut egzama problemi giderilebilir ya da egzama oluşum riski ortadan kaldırılabilir. Egzamanın evde tedavi yöntemleri, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Egzamanın Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Egzamanın nedenleri, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genellikle ağır kimyasallara temas edilmesi durumunda ortaya çıkan egzama, kişilere göre farklı sebeplerle de ortaya çıkmaktadır. Egzama türüne göre değişiklik gösteren sebepler, şu şekilde sıralanabilir:

 • Kimyasallara temas edilmesi, sürekli deterjan ve sabun kullanımı, genetik faktörler, stres ve alerji gibi durumlarda, egzama sorunuyla karşılaşılmaktadır.
 • Temizlik sektöründe çalışan işçiler, kuaförler ve ev hanımlarında, egzama oluşum riski daha fazladır.
 • Alerjik sebeplerle oluşan egzama, alerjene temas edilmesi ya da alerjen maddenin tüketilmesiyle artabilir.
 • Havadaki nemin azalması ve havanın soğuması, egzamanın artmasına yol açmaktadır. Bu sebeple, kış aylarında egzama daha fazla görülmektedir.
 • Çok sıcak duş alan kişiler, egzama problemiyle karşılaşmaktadır.
 • Sürekli havalandırma sistemiyle ısıtılan mekanlarda, havadaki nem yok olmaktadır. Bu tür mekanlarda vakit geçiren kişilerde egzama görülmektedir.
 • Çok kalın ve yünlü kıyafetlerin giyilmesi, egzama oluşumunu tetiklemektedir.

Egzamaya sebep olan faktörlerin tespit edilmesi için cilt doktoruna gidilmesi ve detaylı muayeneden geçilmesi gerekir. Egzamayı tetikleyen faktörlerden uzak durulmasıyla birlikte, egzama oluşumu azalacaktır.

Egzama Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Egzamanın anlaşılması için sıralanan bulgular şunlardır:

 • Egzama deri üstünde görülen bir hastalıktır. Deride içi su dolu kabarcıkların oluşması, egzamanın en büyük belirtisidir.
 • Ciltte oluşan kabarcıklar, bir süre sonra kabuklanmaya ve pul pul dökülmeye başlayacaktır. Bu durumda, egzama tedavisi için derhal bir uzmana başvurulması gerekir.
 • Vücutta kaşıntıların ve kızarıklıkların bulunması, egzama belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı hastalarda, herhangi bir lekelenme görülmeden, sadece kaşıntılarla karşılaşılmaktadır.
 • Vücuttaki kaşıntılar, özellikle geceleri artmaktadır. Hastaların kaşıntılar sebebiyle uykudan uyanması mümkündür.

Özellikle bir alerjene temas edilmesi ya da kış aylarında ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntılar, hastalarda egzama bulunduğunun haberini vermektedir. Egzamanın erken teşhis edilmesi, hastalığın ilerlemesini engellemeyecektir.

egzamanın evde tedavi yöntemleri

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler Hangileridir?

Egzamayı geçiren bitkilerin her biri farklı alanlarda kullanılmaktadır. Egzama tedavisi için belirtilen şifalı bitkiler, aşağıdaki listede yer almaktadır:

 • Aloe vera jeli
 • Salatalık
 • Papatya / papatya çayı
 • Sandal ağacı yağı
 • Zerdeçal
 • Meyan kökü
 • Yulaf tozu
 • Sarı kantaron bitkisi ve yağı
 • Empos tozu
 • Lavanta kurusu ve lavanta yağı

Belirtilen bitkilerin kullanımı için geliştirilmiş, birbirinden farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Egzama tedavisinin uygulanmasından önce, cilt doktoruna danışılması ve mevcut egzamanın bu tedavilere uygun olup olmadığının öğrenilmesi gerekir.

Beyaz Dut Kurusu Kürüyle Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzama tedavisinde dut kurusunun etkisi oldukça fazladır. Egzama tedavisi için kullanılan beyaz dut kurusu kürünün uygulanışı aşağıda açıklanmıştır:

 • Üç su bardağı kaynamış klorsuz suyun içerisine, 1 avuç dut kurusu atılmalıdır.
 • Dut kurusu 5-6 dakika kaynatıldıktan sonra, ateşten alınmalı ve soğumaya bırakılmalıdır.
 • Karışım soğuduktan sonra, ellerde bulunan egzamaların geçmesi için ellerin bu suda 10 dakika bekletilmesi gerekir.
 • Farklı bölgelerde egzama sorunu bulunan kişiler, bir pamuk yardımıyla bölgeyi bu suyla ıslatmalıdır.
 • Ellerin suda bekletilmesinin ya da diğer bölgelere uygulama yapılmasının ardından, el ya da diğer bölgelerin 1 saat boyunca yıkanmaması gerekir.
 • 1 saat geçtikten sonra, sadece ılık su kullanarak dut kurusu suyu temizlenmelidir. Temizlik aşamasında, kesinlikle sabun kullanılmamalıdır.

Beyaz dut kurusunun hafta 4 defa uygulanmasıyla, el ya da diğer bölgelerde oluşan egzamalar tamamen iyileşebilir.

egzamanın doğal tedavisi

Papatya Çayının Egzamaya Etkisi Nelerdir?

Egzama tedavisinde papatya kullanımı, egzamanın tamamen kaybolmasına yardımcı olmaktadır. Papatya çayı ya da papatya içerikli kremlerin kullanımıyla, egzamanın etkileri azaltılabilir. Papatyanın sakinleştirici özelliği sayesinde, ciltte oluşan egzamalar geçirilmektedir. Bir bardak kaynamış klorsuz suyun içerisine, bir tutam papatya eklenmelidir. Karışım 10 dakika boyunca demlendikten sonra, papatyalar süzülmeli ve kalan su soğutulmalıdır. Ilık hale gelen su, bir pamuk ya da temiz bezin üzerine dökülmeli ve egzama bulunan bölgenin üzerine koyulmalıdır. 10 dakika bekledikten sonra, sadece ılık su kullanılarak bölge durulanmalıdır. Papatya çayının her gün düzenli şekilde uygulanmasıyla, egzamanın hafiflediği ya da yok olduğu gözlemlenecektir. Papatya çayının yanında, papatya içeriği bulunan kremler de egzamaya iyi gelmektedir. Papatya içeriği bulunan egzama kremleri, hidrokortizon bulunduran ilaçlar kadar etkilidir. Papatyanın kullanımıyla, egzamanın oluşturduğu iltihaplar, kızarıklıklar ve yanmalar azaltılacaktır.

Aloe Vera Kullanımıyla Egzamalar Azalır Mı?

Aloe vera uygulaması, egzamalı bölgedeki yaraların hafiflemesine ve cildin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Egzama tedavisinde en fazla kullanılan bitkilerden bir tanesi olan aloe vera, yanık ve açık yaraların iyileşmesinde de oldukça etkilidir. Aloe veranın jelimsi yapısı, egzama bulunan deri üzerinde bir katman oluşturmakta ve derinin iltihap üretmesini engellemektedir. Egzama sonrasında yaşanan yanma, kaşıntı ve dökülme problemleri, aloe vera sayesinde giderilecektir. Cildin sürekli nemli kalması, egzamanın oluşumunu da azaltmaktadır.

Salatalığın Egzamaya Faydası Var Mıdır?

Egzama tedavisinde salatalık kullanımı, bölgede oluşan yaraların iltihaplanmasını engelleyecektir. Salatalığın %90 oranında suya sahip olması, egzamanın artmasına yol açabilir. Bu sebeple uygulamadan önce, içi su dolu bir kap alınmalı ve salatalık bu kaba dilimlenmelidir. Dilimleme işleminde metal olmayan bir bıçağın kullanılması, salatalığın etkilerini arttıracaktır. 1 saat suda bekletilen salatalıklar, suyun süzülmesinin ardından egzamalı bölgelere konulmalıdır. 10-15 dakika boyunca salatalık uygulaması yapıldıktan sonra, egzamanın tüm etkileri hafifleyecektir. Gün içerisinde 3-4 defa, salatalık uygulaması tekrarlanmalıdır. Böylece egzamanın oluşturduğu kaşıntı ve yanma hisleri ortadan kalkacaktır.

Lavantayla Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lavanta kullanımı, egzamanın azalmasını sağlayan etkili yöntemlerden bir tanesidir. Lavanta yağı ya da lavanta çayı olarak kullanılabileceği gibi, banyo jeli, sabun, losyon ya da krem türünde de kullanılması mümkündür. İçerisindeki sakinleştirici ve antiseptik özellikler, egzamanın azalmasına yardımcı olmaktadır. Banyo suyunun içerisine birkaç damla lavanta yağı damlatarak ya da egzamalı bölgeye lavanta yağı sürülerek, egzamanın iyileşmesi sağlanabilir.

Sandal Ağacı Egzamayı Geçirir Mi?

Egzama tedavisinde, sandal ağacı bitkisinin kullanımı oldukça yaygındır. Egzamanın oluşturduğu acı ve ağrılar, sandal ağacı sayesinde giderilmektedir. 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu ve 1 tatlı kaşığı kafur, metal olmayan bir kapta karıştırılmalıdır. Elde edilen toz karışımın üzerinde, birkaç damla gül suyu veya klorsuz su ilave edilmelidir. Macun kıvamında bir karışım elde edildikten sonra, egzama bulunan bölgelere hassas şekilde uygulama yapılmalıdır. Uygulama esnasında, bölgeye baskı yapılmamalı ve tampon hareketlerle karışımın sürülmesi gerekir. 10 dakika bekledikten sonra, ılık suyla durulama yapılması ve bölgenin tampon hareketlerle kurutulması gerekir. Sandal ağacı kullanımının her gün tekrarlanmasıyla, egzamanın etkileri ortadan kalkacaktır.

Konuyla alakalı bir başka yazımız olan egzamaya iyi gelen sabunlar adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Brianneoni dedi ki:

  Great website! It looks really expert! Sustain the helpful work!

  1. admin dedi ki:

   Thank you. We are happy for your nice comment.

 2. Candan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel olmuş.