İnsülin Direnci

Egzama Nedir, Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Egzama Nedir, Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Hayatımızın her anında bizimle beraber hareket eden, çok sık rastlanan bir cilt hastalığı olan egzama, çözümü kimi zaman %100 olmasa da etkisi azalabilen bir rahatsızlıktır. Egzama konusunda doğru bilgiye sahip olmak, onun hayatımıza etkilerini minimum düzeye getirmek açısından önemlidir. Sizlere başta egzama nedir sorusuna cevap vereceğiz ve ardından çeşitleri, belirtileri ve tedavi şekilleri hakkında bilmeniz gereken detayları aktaracağız.

Egzama Nedir?

Egzama, bireylerin çok sık rastladığı ve neredeyse vücudumuzun her bölgesinde baş gösterebilen bir cilt hastalığıdır. Genel olarak eller, yüz, göğüs ve saç bölgelerinde karşılaştığımız bu rahatsızlığı diğer bölgelerimizde görmemiz de mümkündür.

Literatürde dermatit ismini alan hastalık için egzama nedir? Sorusuna cevap vermek istersek; ciltte sürekli veya belirli aralıklar ile oluşan; kaşıntı, kızarıklık ve şişiklerin yanında deri dökülmeleri olarak tanımlayabiliriz.

Sabit bir nedeni olmayan ve pekçok sebep kaynakl oluşabilen egzama hastalığının birçok çeşidi de vardır. Deri rahatsızlığı olmasından dolayı çok üstünde durulmasa da, cilt gözeneklerine yarattığı hasarlardan dolayı ciddi hastalıklara sebep olurken yaşam kalitesini de düşürmektedir. Bu hususta yaşanılan sorunu iyi tespit etmek ve en iyi tedavi yöntemleri ile hastalığı minimize etmek gerekir.

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Egzama, cildinize verdiğiniz hasarlar ile oluşabilirken ayrıca kalıtsal olarak da size aktarılabilir. Genel olarak karaciğer kaynaklı ve deri kaynaklı olarak nitelendirebiliriz. Zararlı kozmetik ürünleri, saç bakımına önem verilmemesi vb sebepler ile oluşan deri kaynaklı egzamanın yanında direkt olarak doktor kontrolünde ilerlenmesi gereken karaciğer kaynaklı egzama da bulunmakta.

Egzama çeşitlerini aşağıda detaylı olarak sıraladık:

Saç Egzaması

Vücudumuzun saç bölgesinde beliren ve seboreik dermatit olarak da bilinen saç egzaması , saçın bulunduğu bölgedeki köklerin çevresinde oluşur ve derinin pul pul olmasına sebebiyet verir. Kabuklanma ve deri dökülmesi ile beraber ciddi miktarda kepeklenmeye de neden olur. Genellikle sedef hastalığı ile karıştırılsa da hayat standartlarını düşüren saç egzaması sürekli, kaliteli bakım gerektirir.

Saç egzaması sorununu minimum düzeye indirmek için doğal ürünler ile düzenli bakım yapmanız gerekir. Kimyasal madde bolluğuna sahip ürünlerden kaçınmalı, ıslak saç ile dışarı çıkmamalı ve saç temizliğinizi düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz.

Yüz Egzaması

İnsanların sıkça karşılaştığı ve en çok şikayet ettiği egzama çeşitlerinden bir tanesi de yüz egzamasıdır. Direkt olarak insanın yüzünde oluşmasından dolayı dış görünüşünü etkileyen ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak bireye zarar verebilecek yüz egzamasının tedavi süreci oldukça önemlidir.

Zararlı kozmetik ürünleri başta olmak üzere güneş ışınları, stres, vitamin yetmezliği gibi sebeplerden dolayı oluşabilen bu egzama çeşidinde yüz bakımınıza dikkat etmeniz ve güneş ışınlarından olabildiğince uzaklaşmanız gerekir. Ayrıca yeme alışkanlıklarınıza dikkat etmeli, zararlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Cildin nemli bir halde olmasına özen göstermelisiniz.

egzama çeşitleri

El ve Ayak Egzaması

Temel olarak benzer nedenler ile oluşan el ve ayak egzaması, genellikle beslenme alışkanlıkları ile stres kaynaklıdır. Kaşıntı, iltihap, kuruluk ve deri dökülmelerine sebebiyet veren bu rahatsızlık için öncelikle beslenmenize ve cildinizi nemli tutmanıza ihtiyaç vardır. Bu iki konuya dikkat etmeniz dahilinde sorunla karşılaşma sıklığınız en düşük seviyelere kadar inecektir.

Yukarıda belirtilen üç önemli çeşidin dışında stres, kulak gibi çeşitler de bulunmaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Cildinizde oluşan ve belirli aralıklar ile tekrar eden kaşıntı, kızarıklık, kabarcık vb. egzama belirtisi olarak gösterilebilir. Özellikle derinin kuruması ve dökülmesi egzama belirtilerinin başında yer alır. Fakat tam olarak testlerden geçmeden net bir bilgi verilmesi doğru olmaz.

Fiziki muayene ve beraberinde uygulanan yama testi ile bireyin dermatit rahatsızlığına sahip olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu hususta, sorun yaşanılan bölgeye alerjen madde konur ve 48 – 72 saat aralığında beklenir. Bu sürecin ardından alerjen madde alınarak analiz edilir ve kişinin egzama hastalığı olup olmadığı netleşir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.