İnsülin Direnci

Çocuklarda İnsülin Direnci Görülür mü?

Çocuklarda İnsülin Direnci Görülür mü?

Çocuklarda insülin direnci görülür mü? Bu soruyu insülin direnci ile ilgili bilgisi olan her insanın sorması ve cevabını bulması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü geldiğimiz noktada ne yazık ki çocuklarda bile insülin direncini görülebiliyor.

Birçok konumuzda değindiğimiz gibi insülin direnci gerçekten dikkat edilmesi, üzerinde durulması gereken çok önemli bir konudur. Hele hele öyle bir zamanda yaşıyoruz ki küçücük çocuklarda bile insülin direnci görülebiliyor. Oysaki çocukların yetişkin insanlara göre çok daha hareketli, yaşam tarzları yetişkin bireylere oranla çok daha değişken olması gerekiyor. Özellikle kentlerde yaşayan ve anne babası çalışan çocukların durumları diğer diğer çocuklara göre daha vahimdir. Çünkü böyle çocukların büyük çoğunluğu zamanı ya bilgisayar başında oyun oynayarak geçer ya da yemek vakitlerinde hazır yiyecekler verilerek karınları doyurulur. Hal böyle olunca çocuk aşırı kilo alıyor ve sürekli de oturduğu için, hareket halinde olmadığı için çocuk doğal olarak kilo alır ve insülin direnci ortaya çıkar. çocuklarda insülin direnci

İnsülin direncinin çocuklarda görülmemesi için yapılması gereken en önemli şey çocukların aşırı kilo almasını engellemekten geçer. Bunun yapılabilmesi için de çocukların bilgisayar başında fazla zaman geçirmesi engellenmeli, egzersiz yaptırılmalı veya çocuklara hareketli bir yaşam tarzı kazandırılmalıdır. Bunların yanında çocukların özellikle şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekiyor.Bunlardan daha da önemlisi insülin direnci hakkında çocukların bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde ise kilo alımı engellenmiş olacak ve çocukların insülin direnci ile ilgili problemleri ortadan kaldırılmış olacaktır. Kısacası çocuklarda insülin direnci görülür ve eğer önlem alınmazsa daha küçük yaştaki çocuklarda bile insülin direnci görülecektir.

Bu yazdıklarımız sadece çocuklar için geçerli bir durum değildir. İnsülin direnci belirtisi olan her bireyin yaşamına hareketlilik kazandırması ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Bakınız insülin direnci bugün çocuklarda bile görülebiliyorsa bu büyük bir tehlike geliyor demektir. Çünkü her geçen gün hayatımız hareketli bir yaşam tarzından uzaklaşıyor durumda.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Doğukan dedi ki:

    Acaba insülin direnci genetikle alakalı olabilir mi ben biraz bu konu üzerinde düşünmeye başladım. Sitenizde ki hemen hemen her yazıyı okumaya çalışıyorum bu konuda da aydınlatırsanız bizleri sevinirim.

  2. Elif dedi ki:

    Verdiğiniz önerileri dikkate alaçağım.İki oğlum var fakat bilgisayarda oyun oynayarak uzun süreler geciriyorlar.
    Ancak günümüzde cocuklari bilgisayardan koparmak bir hayli zor sanırım günün belirli saatlerinde bilgisayar kullanimlarina izin vermek daha dogru.