İnsülin direncinin ne olduğuna geçmeden önce ilk olarak insülin hakkında bilgi verelim. Pankreastan salgılanmış olan şeker metabolizmayı düzene sokan hormondur. İnsülin düzenleme işlemini yaparken ‘insülin reseptörü’’ ismi verilen yapıya bağlanarak aktif hale gelir. Reseptör, farklı nedenler ile insülinin bağlanmasına izin vermezse insülin kan içerisinde yeterli miktarda olsa bile görev yapmıyormuş izlenimini vermektedir. İnsülin direnci vücudumuzdaki şekeri kontrol edebilmek için salgılanan insülindeki etkiyi göstermekte zorlanmadır. Normal şartlar altında vücut şekeri 1 ünite insülinle kontrol altında tutulabiliyorken insülin direnci hastalığı olan kişilerde vücut 2 ila 3 ünite insülin salgılama zorunda kalmaktadır. İnsülin direnci arttığı zaman şeker kontrolünü sağlayabilmek içinde insülin artar. Bu durumda vücutta gerektiğinden daha fazla insülin salgılaması anlamına gelmektedir.insülin direnci ne demek
Dünyada ve ülkemizde zaman geçtikçe artan diyabet ve obezite görülme sıklığı insülin direnci olarak isimlendirilen metabolik problemi beraberinde getirmektedir. Vücutta bulunan yağ oranının artması insülin direncine, oradan da vücuttaki yağ oranı arttığı zaman obeziteye neden olmakta. Protein metabolizmasını, üreme ve bağışıklık gibi birden çok sistemi etki altına alan insülin direnci tedavi edilmesi içinde ilk olarak beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının düzene sokulması gerekmektedir.
İnsülin direnci, insülinin vücutta depolanmasına sebep olduğundan kilo alımına, karaciğer yağlanmasına, kalp ve damar hastalığına neden olabilmekte. İnsülin direnci problemi yaşayan kişiler spor yapsalar da dengeli beslenseler bile kilo verirken çok zorlanırlar. Çünkü fazlasından salgılanan insülin, alınan gıdalarda yağ olarak depolanmaya neden olmaktadır. Zaman içinde daha çok salgılanacağı içinde insülin pankreası bu esnada yorar. İnsülin direnci zaman geçtikçe pankreas yetmezliği ve diyabet hastalığına kadar gidebilecek ciddi tablo ile karşımıza çıkmaktadır. İnsülin direncini kontrol altına alabilmek için beslenme çok önemli olmaktadır.

İnsülin Direnci Belirtileri


İnsülin direnci, insülinin dolaşımda yer almasına rağmen yağ, glikoz ve protein metabolizmasında biyolojik etkilerini gösterememesinden kaynaklıdır. Doku içerisindeki insülin aracı görevini yapan glikoz kullanımının azaltması ve karaciğerde glukoz yapısının artmasıyla ortaya çıkmış olan metabolik bozulma, insülin direncindeki temeli oluşturur. İnsülin direnci; tip 2 diyabet, lipid yüksekliği, hipertansiyon, polikistik over sendromuna da eşlik etmektedir. İnsülin direnciyle alakalı metabolik durum değerlendirilmesindeyse, açlık ve tokluk, kan şekeriyle beraber HbA1c değerlerine bakılması gerekir. Gerekli olan durumlardaysa şeker yükleme testi de yapılabilmektedir.

1 Yorumlar

  1. En yakın zamanda gerekli tahlilleri uygulatarak kendimde olup olmadığını sorgulatacağım.Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Aile hekimleri bakıyor doğru mu acaba ?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski